Biznes i gospodarka

Kuleją sądy, przeszkadza biurokracja: Polska z przeciętną wolnością gospodarczą. Norwegia nie bryluje

Monika Pianowska

31 stycznia 2019 11:39

Udostępnij
na Facebooku
3

Kraj fiordów nie załapał się do ścisłej czołówki w analizie podsumowującej tylko Europę, ale jest powyżej średniej, także światowej. MN

Pod koniec stycznia ukazał się najnowszy Indeks Wolności Gospodarczej. W edycji 2019, analizującej m.in. rządy prawa i otwartość rynku poszczególnych państw, Polska uplasowała się na 46 pozycji, co oznacza spadek w porównaniu do ubiegłorocznego rankingu. Na tle Europy wypada lepiej, mieszcząc się na początku trzeciej dziesiątki jako państwo „umiarkowanie wolne”, które w podsumowaniu regionalnym stanowią większość.
Norwegia także nie może się pochwalić awansem. Chociaż kwalifikuje się do grona państw przeważnie wolnych, wśród krajów nordyckich w najnowszym raporcie wypadła najsłabiej, zajmując 26 lokatę (73 punkty). To strata o 1,3 punktu w skali roku. Kraj fiordów nie załapał się do ścisłej czołówki w analizie podsumowującej tylko Europę, ale jest powyżej średniej, także światowej.
Reklama

Nie najgorzej, ale wiele do poprawy

W Indeksie Wolności Gospodarczej 2019 Polska uzbierała 67,8 punktu – to o 0,7 mniej niż przed rokiem. Zakwalifikowała się do grupy krajów umiarkowanie wolnych obok m.in. Armenii, Belgii czy Rumunii. To ocena niższa od europejskiej średniej (68,6 pkt), ale wyższa niż średnia światowa (60,8 pkt). Według autorów raportu na pogorszenie wyniku Polski wpłynęły głównie kulejący wymiar sprawiedliwości, uciążliwy system podatkowy i biurokracja. Najwięcej punktów straciła właśnie podczas analizy skuteczności sądów, rzetelności państwa i wydatków publicznych.
Aby w przyszłości cieszyła się wyższym indeksem wolności godpodarczej, musi ponadto zniwelować niedobory na rynku pracy i poziom rozwoju między gorzej rozwiniętą wschodnią częścią kraju a bogatszym i lepiej uprzemysłowionym zachodem Polski. Wśród pozytywów eksperci wymienili z kolei reformy strukturalne w zakresie liberalizacji rynku i bardziejprzyjaznych regulacji dla biznesu. Na pochwałę zasłużyły również wzrosty w kategoriach fiskalizm oraz inwestycje.

Punktacja:

80 – 100 – wolny
70 – 79,9 – w większości, przeważnie wolny
60 – 69,9 - umiarkowanie, przeciętnie wolny
50 – 59,9 – przeważnie brak wolności
0 – 49,9 – tłumiona wolność

Północ wolna gospodarczo

Norwegia nie ma najwyższego wskaźnika wolności gospodarczej w Europie – ten należy do Wielkiej Brytanii i Irlandii. Nawet gdyby brać pod uwagę tylko kraje nordyckie, zostaje wyprzedzona przez wszystkie. Islandia, Dania i Szwecja zmieściły się do pierwszej dziesiątki, 11 miejsce zajęła Finlandia, Norwegia jest dopiero 15. Nie zmienia to faktu, że w najnowszym raporcie zdobyła wystarczająco dużo punktów, aby zostać uznaną państwem w większości wolnym.

Do poprawy autorzy Indeksu Wolności Gospodarczej mogliby zaliczyć w przypadku Norwegii wydatki publiczne (25,3 to prawie dwukrotnie gorszy wynik niż polski), rynek pracy i obciążenia podatkowe. W porównaniu do Polski jednak skuteczność sądów w kraju fiordów oceniono bardzo wysoko, podobnie jak rzetelność państwa.

Działają od ponad 20 lat

Autorami światowego raportu od 1995 roku są Heritage Foundation i Wall Street Journal, a jego wyłącznym polskim partnerem została Fundacja Warsaw Enterpise Institute (WEI). Jego cel stanowi ocena polityki rządów na świecie pod kątem wolności gospodarczej. W badaniu na rok 2019 porównano 180 państw świata i 44 europejskie. Pozycje liderów, czyli krajów w pełni wolnych gospodarczo, zajmują Hong Kong, Singapur, Nowa Zelandia, Szwajcaria i Australia.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Solomun .

31-01-2019 15:50

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Solomun .

31-01-2019 15:49

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
sobek22

31-01-2019 15:22

Francja – 7,25 (57.);

100 osob zabila policja a tysiace jest rannych

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram