Najtrudniejszy budżet w historii Norwegii? To wpłynie na finanse w 2026 roku

Przekazanie teki ministra finansów Jensowi Stoltenbergowi to zmiana, która pozytywnie wpłynęła na wizerunek rządu i Partii Pracy. flickr.com/ statsministerenskontor/ Fot. Simen Gald / https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/
– trwającą wojnę w Ukrainie,
– niepewność związaną z nową administracją w USA,
– ryzyko eskalacji konfliktów handlowych.
Norwegia może zostać dotknięta nałożeniem ceł przez USA, a także potencjalnym znalezieniem się poza murami regulacji celnych Unii Europejskiej w przypadku globalnej wojny handlowej.
Norweska Rada Ministrów spotyka się dwa razy w roku na konferencjach budżetowych. Pierwsza z nich, odbywająca się w marcu, stanowi fundament do dalszych prac nad przyszłym budżetem. Druga konferencja odbywa się w sierpniu i służy do dopracowania założeń finansowych.
Najbardziej „niepewny” budżet w historii?
Jednym z tematów, które będą dominować w dyskusjach budżetowych, jest wsparcie dla Ukrainy. Rząd Norwegii, we współpracy ze Stortingiem, niedawno zgodził się na zwiększenie pomocy dla kraju o 50 mld NOK. Decyzja zapadła po tym, jak administracja USA pod przewodnictwem Donalda Trumpa wstrzymała pomoc wojskową dla Ukrainy.

Jens Stoltenberg to jeden z najpopularniejszych polityków w Norwegii. Piastował już funkcję sekretarza NATO i premiera.Flickr.com/NATO/https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/
Na świecie niestabilnie, w kraju ma być lepiej
Jens Stoltenberg podkreślił, że przyszłoroczny budżet powinien opierać się na wzroście gospodarczym i odpowiedzialnej polityce fiskalnej. Priorytetem rządu będzie stabilizacja inflacji, zwiększenie siły nabywczej gospodarstw domowych oraz wzmocnienie konkurencyjności norweskich przedsiębiorstw.

To może Cię zainteresować