Biznes i gospodarka

Najtrudniejszy budżet w historii Norwegii? To wpłynie na finanse w 2026 roku

Emil Bogumił

14 marca 2025 11:33

Udostępnij
na Facebooku
Najtrudniejszy budżet w historii Norwegii? To wpłynie na finanse w 2026 roku

Przekazanie teki ministra finansów Jensowi Stoltenbergowi to zmiana, która pozytywnie wpłynęła na wizerunek rządu i Partii Pracy. flickr.com/ statsministerenskontor/ Fot. Simen Gald / https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Norweski rząd rozpoczął prace nad projektem budżetu państwa na 2026 rok. Obowiązek stworzenia podwalin pod przyszłe prace spoczywa na premierze Jonasie Gahr Støre i ministrze finansów Jensie Stoltenbergu. Jak mówią czołowi politycy kraju fiordów, dokument powstaje w atmosferze niepewności. 
Podczas konferencji premier Støre zaznaczył, że Norwegia jako gospodarka otwarta jest bardziej podatna na globalne zawirowania niż inne kraje. Wskazał trzy główne czynniki wpływające na sytuację ekonomiczną:

– trwającą wojnę w Ukrainie,
– niepewność związaną z nową administracją w USA,
– ryzyko eskalacji konfliktów handlowych.

Norwegia może zostać dotknięta nałożeniem ceł przez USA, a także potencjalnym znalezieniem się poza murami regulacji celnych Unii Europejskiej w przypadku globalnej wojny handlowej.

Norweska Rada Ministrów spotyka się dwa razy w roku na konferencjach budżetowych. Pierwsza z nich, odbywająca się w marcu, stanowi fundament do dalszych prac nad przyszłym budżetem. Druga konferencja odbywa się w sierpniu i służy do dopracowania założeń finansowych.

Najbardziej „niepewny” budżet w historii?

Minister finansów Jens Stoltenberg podkreślił, że nigdy dotąd proces budżetowy nie odbywał się w tak niepewnych warunkach. Zaznaczył, że Norwegia nie posiada „szczepionki” przeciwko wojnom, wzrostowi barier celnych czy rosnącemu ryzyku geopolitycznemu. Jedynym sposobem na zminimalizowanie negatywnego wpływu tych czynników jest zachowanie stabilności finansowej wewnętrz kraju, powiedział.

Jednym z tematów, które będą dominować w dyskusjach budżetowych, jest wsparcie dla Ukrainy. Rząd Norwegii, we współpracy ze Stortingiem, niedawno zgodził się na zwiększenie pomocy dla kraju o 50 mld NOK. Decyzja zapadła po tym, jak administracja USA pod przewodnictwem Donalda Trumpa wstrzymała pomoc wojskową dla Ukrainy.
Jens Stoltenberg to jeden z najpopularniejszych polityków w Norwegii. Piastował już funkcję sekretarza NATO i premiera.

Jens Stoltenberg to jeden z najpopularniejszych polityków w Norwegii. Piastował już funkcję sekretarza NATO i premiera.Flickr.com/NATO/https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Na świecie niestabilnie, w kraju ma być lepiej

Mimo globalnych zawirowań gospodarczych, rząd norweski przewiduje wzrost gospodarczy w najbliższych latach. Według najnowszych prognoz, wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) dla norweskiej gospodarki kontynentalnej ma wynieść 2,0 proc. w 2025 roku oraz 2,2 proc. w 2026 roku. Jednocześnie bezrobocie ma pozostać na niskim poziomie 2,1 proc. w obu okresach. Rada Ministrów przewiduje również wzrost konsumpcji prywatnej, co będzie skutkiem wyższego wzrostu płac w porównaniu do inflacji. Wzrost inwestycji mieszkaniowych, szacowany na 20,6 proc. w 2026 roku, również przyczyni się do ożywienia gospodarczego.

Jens Stoltenberg podkreślił, że przyszłoroczny budżet powinien opierać się na wzroście gospodarczym i odpowiedzialnej polityce fiskalnej. Priorytetem rządu będzie stabilizacja inflacji, zwiększenie siły nabywczej gospodarstw domowych oraz wzmocnienie konkurencyjności norweskich przedsiębiorstw.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok