Biznes i gospodarka

Mieszkańcy południowej Norwegii zapłacili za prąd najwięcej w Europie Północnej: to już siódmy raz w tym roku

Emil Bogumił

09 maja 2022 10:22

Udostępnij
na Facebooku
Mieszkańcy południowej Norwegii zapłacili za prąd najwięcej w Europie Północnej: to już siódmy raz w tym roku

Kryzys energetyczny w Norwegii obserwowany jest od lata 2021. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

W południowej części Norwegii gospodarstwa domowe zapłaciły za prąd najwięcej w skali Europy Północnej, wynika z analizy cen 8 maja. Dzień wcześniej wzrosły różnice w cenach energii elektrycznej krajowych odbiorców. Użytkownicy z północy płacili 102 razy mniej.
Średnia dzienna cena prądu w północnej Norwegii wyniosła 7 maja 0,05 NOK, z kolei na południu 1,94 NOK. Największe różnice odnotowano w nocy, gdy między 2:00 a 3:00 za każdą zużytą kilowatogodzinę mieszkańcy centralnej i północnej części kraju płacili 1,96 øre, a użytkownicy na południu 1,98 NOK. Stawka była 102 razy wyższa. Dysproporcje powiększają się od początku roku:

  • na początku stycznia ceny na południu kraju były 15-krotnie wyższe niż na północy,
  • 6 maja ceny na południu kraju były 19-krotnie wyższe niż na północy,
  • 7 maja ceny na południu kraju były 37-krotnie wyższe niż na północy.

Ceny prezentowane przez Nord Pool dotyczą jedynie kosztów zużycia energii elektrycznej. Rachunek za prąd obejmuje dodatkowo podatki oraz inne opłaty nałożone przez państwo i operatora sieci.

Najdroższy prąd w północnej Europie

W niedzielę, 8 maja gospodarstwa domowe korzystały z najniższych cen prądu od przełomu kwietnia i maja. Użytkownicy płacili średnio 1,81 NOK za kilowatogodzinę. Jak wynika z danych Nord Pool, kwota była najwyższa w regionie Europy Północnej. Stawka przeskoczyła m.in. ceny obserwowane w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Taką samą sytuację obserwowano na początku roku oraz w okresie wielkanocnym.
Wysokie ceny energii wywołane są m.in. suszą na południu Norwegii oraz napiętą sytuacją geopolityczną.

Wysokie ceny energii wywołane są m.in. suszą na południu Norwegii oraz napiętą sytuacją geopolityczną.Na zdjęciu: Wysuszone zbiorniki wodne oraz rzeki na południe od Lillestrøm (23.04.2022). Fot. Trine Jahr Hegdahl/NVE

Jak wynika z danych Nord Pool, 9 maja gospodarstwa domowe w południowej części kraju zapłacą średnio 1,99 NOK za każdą zużytą kilowatogodzinę. Cena na północy wyniesie około 14,7 øre.

Źródło: E24, Nord Pool
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok