Biznes i gospodarka

Najdłuższy odcinek Baltic Pipe gotowy przed czasem. Pozwolenie na użytkowanie już w lipcu?

Emil Bogumił

13 czerwca 2022 09:52

Udostępnij
na Facebooku
Najdłuższy odcinek Baltic Pipe gotowy przed czasem. Pozwolenie na użytkowanie już w lipcu?

Na zdjęciu: wiercenie tunelu Pogorzelica. Fot. materiały prasowe Gaz-System

Gaz-System i Budimex, czyli firmy odpowiedzialne za budowę Baltic Pipe w Polsce, poinformowały o zakończeniu inwestycji na odcinku Goleniów-Ciecierzyce. To najdłuższy element lądowej części gazociągu. 
Gazociąg Ciecierzyce-Lwówek o długości 69 kilometrów uzyskał odbiór techniczny 8 czerwca, poinformował Gaz-System. Inwestycję zakończono 15 dni przed wskazanym w umowie terminem. Instalacja pomyślnie przeszła próby hydrauliczne oraz badania tłokiem geometrycznym. Kolejnym etapem działań ma być uzyskanie pozwoleń na eksploatację i próbne nagazowanie lądowego odcinka Baltic Pipe. Przedstawiciele firmy budowlanej Budimex twierdzą, że może do tego dojść w lipcu.

Jak poinformował Artur Popko, prezes Budimeksu, zakończono pracę na całej długości (191 km) gazociągu Goleniów-Lwówek. Odbiór techniczny na odcinku Goleniów-Ciecierzyce (122 km) powinien zostać potwierdzony w połowie czerwca.

Polskie marzenia o gazowej potędze

– Realizowany przez Gaz-System projekt Baltic Pipe to strategiczny element infrastruktury naszego kraju, który wzmocni bezpieczeństwo energetyczne państwa. Tym bardziej cieszy nas, że jako największa polska spółka budowlana możemy brać w nim udział – skomentował inwestycję Artur Popko, prezes zarządu Budimex S.A. Po wstępnym rozruchu i nagazowaniu przesył gazociągiem Baltic Pipe powinien ruszyć 1 października.
Mapa gazociągu Baltic Pipe.

Mapa gazociągu Baltic Pipe. Fot. Lemiel, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Baltic Pipe to jeden z trzech elementów tzw. Bramy Północnej, czyli elementów infrastruktury gazowej, które uniezależnią Polskę od dostaw surowców z Rosji. 10 czerwca Gaz-System poinformował, że decyzje środowiskowe uzyskały trzy gazociągi FSRU. Program ma wzmocnić przesył gazu z terminalu w Gdańsku. 

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przyznała, że projekt jest ważny dla bezpieczeństwa energetycznego całej Europy Środkowej i Wschodniej. – Terminal FSRU w Gdańsku planowaliśmy na 6 mld m sześc. W związku z tym, że wzrosło zainteresowanie naszych południowych sąsiadów, ale i Ukrainy, planujemy poszerzyć go do co najmniej 12 mld m sześc. To oznacza duży terminal, dwie jednostki pływające – mówiła podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza, który odbył się 6 i 7 czerwca w Lublinie.
Mapa tzw. Bramy Północy

Mapa tzw. Bramy Północy Fot. Dobczan, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

W skład tzw. Bramy Północnej, obok gazociągu Baltic Pipe i systemu FSRU, wchodzi także terminal LNG w Świnoujściu. Wszystkie trzy projekty mają zapewnić Polsce dostawy około 17,5 mld m sześc. gazu w 2022 roku. Inwestycja ma zapewnić pełną dywersyfikację dostaw gazu do Polski i osłabić wpływy rosyjskiego Gazpromu w regionie.

Źródło: Gaz-System, Budimex, PAP, Business Insider
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok