Biznes i gospodarka

Polska z udziałami w kolejnym norweskim złożu. PGNiG korzysta z blisko 60 koncesji

Emil Bogumił

24 maja 2022 08:51

Udostępnij
na Facebooku
Polska z udziałami w kolejnym norweskim złożu. PGNiG korzysta z blisko 60 koncesji

Zdjęcie poglądowe/ Fot. Jan Arne Wold, Øyvind Gravås - materiały prasowe Equinor

PGNiG Upstream Norway kupiło od Wellesley Petroleum 40 proc. udziałów w koncesji obejmującej złoże Ørn. Jego eksploatacja ma rozpocząć się w 2023 roku.
Reklama
Aktualnym operatorem złoża zlokalizowanego na Morzu Północnym jest spółka Aker BP. Zgodnie z jej wyliczeniami, PGNiG ma wydobywać rocznie ok. 0,25 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie w okresie 2026-2035. Jak dodaje PGNiG Upstream Norway, inwestycja nie będzie wiązała się z dużymi kosztami eksploatacyjnymi. Ørn zlokalizowany jest około 20 km od złoża Skarv, w którym spółka posiada już udziały. Infrastruktura wydobywcza funkcjonować będzie w obu miejscach.

Gaz z Norwegii to dla Polski priorytet

– Transakcja kupna udziałów w złożu Ørn potwierdza nasze aspiracje dalszego dynamicznego rozwoju działalności wydobywczej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. To nasz priorytetowy rynek zagraniczny, również ze względu na jego znaczenie dla dywersyfikacji dostaw gazu do Polski po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe w tym roku – powiedziała Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA. – Złoże Ørn doskonale wpisuje się w nasze plany wzmocnienia potencjału wydobywczego i optymalizacji kosztowej obszaru Skarv, który jest głównym ośrodkiem naszej działalności na Norweskim Szelfie Kontynentalnym – dodała Iwona Waksmundzka-Olejniczak.
Partnerami PGNiG przy eksploatacji Ørn będą Aker BP i Equinor. Transakcja kupna 40 proc. udziałów od Wellesley Petroleum wymaga jeszcze zgody ze strony m.in. norweskiej administracji. Jak informuje spółka, PGNiG Upstream Norway posiada udziały w 59 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Wydobycie prowadzone jest obecnie z 14 złóż.
 
Źródło: PGNiG
Gość
Wyślij

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram