Naftowy potentat przedłuży życie Trolla: to inwestycja za prawie 8 miliardów koron Biznes i gospodarka
Monika Pianowska 03 lipca 2018
10:04

Naftowy potentat przedłuży życie Trolla: to inwestycja za prawie 8 miliardów koron

Skomentuj
Produkcja na polu naftowym Troll rozpoczęła się w 1995 roku. Inwestorzy chcą, żeby potrwała do 2050 roku. Na zdjęciu widnieje platforma wiertnicza Troll A, poza nią na polu istnieją jeszcze dwie: B i C. wikimedia.org/ fot. Norsk olje og gass/ CC BY-SA 2.0
Największe norweskie przedsiębiorstwo energetyczne Equinor, do niedawna znane jako Statoil, zapowiedziało w komunikacie prasowym z 3 lipca nowy projekt. Tym razem wraz z udziałowcami zainwestuje w rozwój pola gazowo-naftowego Troll na Morzu Północnym. Przeznaczy na to 7,8 miliarda koron.
Trzeci etap rozbudowy złóż pozwoli na wydobycie dodatkowych 2,2 miliarda baryłek ekwiwalentu ropy naftowej i korzystanie z gigantycznego pola na szelfie nawet do 2050 roku. Według przedstawicieli Equinor przedsięwzięcie będzie jednym z najbardziej opłacalnych w historii spółki. Ich zdaniem inwestycja w Trolla wpłynie nie tylko na bogacenie się norweskiego społeczeństwa, lecz także zabezpieczenie przyszłych dostaw gazu do krajów europejskich.
Pole naftowo-gazowe Troll z trzema platformami wiertniczymi to największe źródło gazu w Norwegii, pokrywające ok. 8 proc. zapotrzebowania na surowiec w całej Unii Europejskiej. Po 20 latach eksploatacji do wydobycia pozostało jeszcze szacunkowo 65 proc. złóż.

Najbardziej rentownym spośród norweskich pól gazowych zarządzają (i mają w nim udziały) główny operator Equinor (30,58 proc.), Petoro (56 proc.), Norske Shell (8,1 proc.), Total E&P Norge (3,69 proc.) oraz ConocoPhillips Skandinavia (1,62 proc.).
Reklama
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas