Biznes i gospodarka

Morze Północne nową elektrownią Europy? Norwegia w „zielonej koalicji”

Emil Bogumił

04 grudnia 2023 09:28

Udostępnij
na Facebooku
2
Morze Północne nową elektrownią Europy? Norwegia w „zielonej koalicji”

Na zdjęciu: farma Dudgeon Offshore Wind. Fot. Woldcam, materiały prasowe Equinor

Dziewięć państw Europy planuje znaczny rozwój morskiej energetyki wiatrowej na obszarze Morza Północnego. Kraje porozumienia North Seas Energy Cooperation (NSEC), przy współpracy z Komisją Europejską, osiągnęły sukces dotyczący ustalenia dalszych planów rozwoju akwenu. Morze ma być największym źródłem zrównoważonej energii na kontynencie.
20 listopada dziewięć państw wchodzących w skład NSEC porozumiało się w sprawie celów organizacji odnawialnych źródeł energii w basenie Morza Północnego. Przy współpracy z przedstawicielami Komisji Europejskiej ustalono, że członkowie grupy co roku organizować będą aukcje offshore, na pozyskiwanie około 15 GW mocy z morskich farm wiatrowych działających w ramach akwenu. Do 2030 roku planowane jest zakontraktowanie około 100 GW energii. Komisja Europejska nazwała cele dążeniem do ustanowienia największego źródła zrównoważonej energii w Europie.

Wśród państw NSEC znajdują się Belgia, Dania, Francja, Niemcy, Irlandia, Luksemburg, Holandia, Norwegia i Szwecja. W spotkaniach uczestniczą także przedstawiciele Komisji Europejskiej. Gościem listopadowej sesji byli reprezentanci Wielkiej Brytanii.

Wspólna infrastruktura lekiem na kryzys energetyczny?

W styczniu 2024 r. Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej (ENTSO-E) opublikuje wspólny plan dotyczący infrastruktury na Morzu Północnym. W tworzenie dokumentu zaangażowane są państwa NSEC. Ma ułatwić m.in. tworzenie długofalowych planów inwestycyjnych w ramach obszaru Morza Północnego. Kraje mają także współpracować w ramach tworzenia i eksploatacji infrastruktury, m.in. rurociągów, kabli, portów i dostępu do zasobów. Komisja Europejska uważa projekt za ważny krok w dążeniu do zintegrowanego systemu energetycznego Europy. Ten ma obowiązywać od 2050 roku.
Nowy plan ma ułatwić także zawieranie porozumień w branży transportowej i przemyśle rybnym.

Nowy plan ma ułatwić także zawieranie porozumień w branży transportowej i przemyśle rybnym.Fot. Adobe Stock/licencja standardowa/Peterjohn Chisholm

W ostatnich latach kraje Morza Północnego podzieliły się ambitnymi planami zrównoważonego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Nadszedł czas, aby te ambicje wcielić w życie. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za opracowanie planów dotyczących energii morskiej na Morzu Północnym w sposób zrównoważony, w koordynacji z innymi użytkownikami Morza Północnego i przy minimalnym wpływie na środowisko. Ścisła współpraca to jedyny sposób na pomyślną realizację naszych ambicji energetycznych.

~Rob Jetten, minister energii i klimatu Królestwa Niderlandów

Jak wynika z celów Unii Europejskiej, do 2030 roku odnawialne źródła energii mają odpowiadać za co najmniej 42,5 proc. miksu energetycznego państw członkowskich. Wzrost spodziewany jest m.in. w obszarze energetyki wiatrowej. W ciągu najbliższych siedmiu lat moce w ramach offshore mają wzrosnąć do 500 GW, w porównaniu z 204 GW w 2022 roku.

Źródła: Komisja Europejska, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Naturek

06-12-2023 16:33

Pytanie jest tak głupie, aż szkoda słów, aby to opisać. Jest to tak głupie, jak pytanie w XVIII wieku, kto zapłaci za rozpoczynającą się rewolucję energetyczną, która o ironio, kolega poniżej, chciałbym zatrzymać dożywotnio Myślę, że zanim zapragniesz mnie zdyskredytować, powinieneś przemyśleć powyższą myśl

Adamski77

05-12-2023 09:10

A kto za to zapłaci ???
Pan zapłaci, Pani zapłaci...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok