Biznes i gospodarka

Południe najdroższe w regionie, północ najtańsza w Europie. Zawirowania cen prądu w Norwegii

Emil Bogumił

28 listopada 2023 10:08

Udostępnij
na Facebooku
Południe najdroższe w regionie, północ najtańsza w Europie. Zawirowania cen prądu w Norwegii

Podwyżka cen prądu wywołana jest trudną sytuacją atmosferyczną w Norwegii i Europie. /zdjęcie poglądowe; fot. materiały prasowe NVE

Cena energii elektrycznej w południowej Norwegii będzie najdroższa spośród wszystkich państw Europy Północnej. We wtorek, 28 listopada po południu wzrośnie do 2,22 NOK za kilowatogodzinę. W tym samym czasie konsumenci w północnej części kraju otrzymają najniższą stawkę na całym kontynencie.
Mieszkańcy południowo-zachodniego, południowo-wschodniego i południowego obszaru energetycznego zapłacą we wtorek średnio 1,41 NOK/kWh. To jedna z najwyższych stawek wśród państw nordyckich. Pomiędzy 17:00 a 19:00 cena wzrośnie do 2,22 NOK/kWh. Energia elektryczna będzie najdroższa od 8 marca 2023 roku. 28 listopada konsumenci na południu kraju fiordów zapłacą najwięcej w całym regionie Europy Północnej.

Podwyżka cen prądu wynika przede wszystkim z ataku zimy w Norwegii i pozostałych państwach nordyckich. Niskie temperatury doprowadziły do zwiększenia zużycia energii elektrycznej m.in. przez wzgląd na potrzebę ogrzewania domów i mieszkań. – Przy niskich temperaturach, zarówno u nas, jak i w innych państwach Europy, cena energii może jeszcze wzrosnąć. Pogoda będzie zmieniała się wielokrotnie tej zimy – skomentował na łamach NRK Olav Johan Botnen, ekspert ds. rynku energetycznego w Volt Power Analytics.

Północna Norwegia najtańsza w Europie

28 listopada średnia cena prądu w północnej Norwegii wyniesie 0,29 NOK/kWh i będzie najniższa w Europie. Więcej zapłacą mieszkańcy środkowej części kraju – 0,50 NOK. Najniższa cena godzinowa wystąpi w północnym okręgu energetycznym. Stawka nie przekroczy 0,24 NOK/kWh. – Na północy kraju obserwujemy dużą nadwyżkę prądu. Możliwości przesyłu na południe są przy tym ograniczone – skomentował Olav Johan Botnen.
Duże różnice w cenach prądu pomiędzy regionami to największy problem norweskiego systemu energetycznego.

Duże różnice w cenach prądu pomiędzy regionami to największy problem norweskiego systemu energetycznego.Fot. Pixabay

W Norwegii wciąż obowiązują państwowe dotacje do rachunków za prąd. Oznacza to, że w trakcie najdroższej godziny na południu, jednostka energii będzie około 0,85 NOK. Konsumenci pokryją jeszcze koszty podatków i opłat transferowych.

Źródła: Nord Pool, NRK, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok