Biznes i gospodarka

Miliardy koron dla 20 tysięcy firm w Norwegii. Rząd wspomoże biznes w walce z kryzysem

Emil Bogumił

16 września 2022 10:04

Udostępnij
na Facebooku
Miliardy koron dla 20 tysięcy firm w Norwegii. Rząd wspomoże biznes w walce z kryzysem

Program wsparcia ma pomóc firmom najbardziej narażonym na kryzys przetrwać na rynku nadchodzące miesiące. Fot. Tone Hertzberg/Statsministerens kontor (Flickr.com, CC BY-NC 2.0)

Rząd przedstawił program wsparcia dla firm najbardziej narażonych na kryzys energetyczny. Jak zwracają uwagę politycy, ma to pomóc przetrwać na rynku blisko 20 tys. firm oraz przyczynić się do przyspieszenia procesu transformacji energetycznej.
Projekt rządowego wsparcia przedstawił 16 września minister przemysłu Jan Christian Vestre. Jego założenia wyjaśnił w piątek rano premier Jonas Gahr Støre. – Ściśle współpracowaliśmy ze środowiskiem biznesowym, by uzyskać dokładne informacje na temat potrzeb. [...] Program aranżujemy tak, by zużywać mniej energii. To zielony i odpowiedzialny system – stwierdził szef rządu w rozmowie z NRK.

Dokładne założenia programu wsparcia wyjawił o 10:00 Jan Christian Vestre:

  • Firmy, które przeznaczają co najmniej 3 proc. zysków na opłaty energetyczne mogą ubiegać się o dotacje. Pokryją one 25 proc. kosztów energii elektrycznej powy,żej 70 øre w październiku i listopadzie.
  • Firmy, które podejmą działania na rzecz zwiększenie efektywności energetycznej, będą mogły liczyć na dopłaty pokrywające 45 proc. kosztów energii elektrycznej powyżej 70 øre w październiku i listopadzie. Rządowy dodatek pokryje do 50 proc. wartości inwestycji.
  • Rząd zapewni firmom borykającym się z brakiem płynności finansowej gwarancje kredytowe sięgające 90 proc. niezbędnych do pożyczenia środków. Program zostanie uruchomiony w listopadzie i potrwa do wiosny 2023 roku.
Na zdjęciu: Minister przemysłu Jan Christian Vestre.

Na zdjęciu: Minister przemysłu Jan Christian Vestre. Fot. materiały prasowe Ministerstwa Przemysłu

Rząd stawia warunki

Poza wsparciem finansowym rząd zapowiedział także wprowadzenie ulg podatkowych i obniżki opłat, które umożliwią negocjowanie lepszych stawek umów zawierających stałą cenę za kilowatogodzinę. Jan Christian Vestre zwrócił także uwagę, że państwowe wsparcie zakłada również działanie ze strony przedsiębiorstw. – Gdy stajemy w obronie świata biznesu, oczekujemy, że ​​firmy się dostosują. Warunkiem otrzymania choćby jednej korony dotacji jest konieczność monitorowania przez przedsiębiorstwa zużycia energii elektrycznej. Będą mogły dzięki temu oszczędzać, a nawet produkować prąd [w przypadku inwestycji w energię odnawialną - red.]. To dobre dla rentowności firm i całego społeczeństwa w czasie, gdy brakuje prądu – zaznaczył minister.
Rząd oczekuje, że z programu wsparcia skorzysta około 20 tys. norweskich firm. Środki mają pomóc przetrwać okres oczekiwania na nowe, atrakcyjne umowy gwarantujące zużycie prądu za stałą cenę. – Dotacje zabezpieczą miejsca pracy i lokalne środowiska biznesowe – podsumowują rządzący.

Komunikat Ministerstwa Przemysłu
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok