Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,15%, 100 000kr. over 5 år, kost 37 120kr., Totalt 137 120kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
 Norwegia najbardziej demokratycznym krajem na świecie. Polska zalicza spadek Aktualności
Hanna Jelec 11 stycznia 2019
12:20

Norwegia najbardziej demokratycznym krajem na świecie. Polska zalicza spadek

24
Skomentuj
Norwegię po raz kolejny zaliczono do najbardziej demokratycznych państw na świecie. Kraj fiordów otrzymał 9,87 na 10 punktów w rankingu. MN
Styczniowy ranking The Economist wyłania najbardziej demokratyczne państwo na świecie. Eksperci porównali 167 krajów, uwzględniając kilka decydujących czynników. Wnioski? Według twórców raportu z demokracją najlepiej radzą sobie kraje nordyckie. Polska nie wypada najgorzej, ale wciąż nie może nadgonić poziomu sprzed 4 lat. Najmniej wspólnego z demokracją mają natomiast Korea Północna, Syria oraz – jedynie z nazwy – Demokratyczna Republika Kongo.
Pierwszy tego typu ranking powstał w 2006 roku, a od 2010 aktualizuje się go corocznie.Kraj fiordów, jak co roku, ma powody do dumy.
Reklama

Wskaźnik demokracji (ang. Democracy Index) – indeks opracowywany przez jednostkę badawczą związaną z tygodnikiem The Economist. Opisuje stan demokracji w 167 krajach świata, opierając się na 60 wskaźnikach z różnych kategorii.

60 pytań bada demokrację

W styczniu 2019 opublikowano ranking podsumowujący stan demokracji w 167 krajach na świecie. Lista powstaje na podstawie raportu pracowników Economist Intelligence Unit. Eksperci działu wyłaniają w nim państwa, które radzą sobie najlepiej z wprowadzaniem zasad demokracji w życie. Co roku używa się tych samych wskaźników – odpowiedzi na 60 pytań z różnych kategorii, m.in. na temat wolności i sprawiedliwości wyborów, bezpieczeństwa głosujących, wpływu obcych mocarstw na politykę danego rządu czy zdolności urzędników do wprowadzania przepisów prawnych w życie. The Economist tłumaczy, że większość odpowiedzi pada z ust ekspertów, raport nie podaje jednak otwarcie ich liczby, narodowości czy profesji.

Kraje nordyckie znów na górze

Na podstawie wymienionych wskaźników specjaliści z Economist Intelligence Unit przypisują kraje do konkretnej kategorii uwzględnionej w rankingu. W raporcie podsumowującym rok 2018 państwa podzielono na: demokracje pełne, demokracje wadliwe, systemy hybrydowe i autorytarne. Kraje z pierwszej piątki styczniowego rankingu: Norwegia, Islandia, Szwecja, Nowa Zelandia i Dania, zaliczają się do państw, które w pełni wcielają w życie zasady demokracji. Wysokie lokaty zajmują także Australia i Kanada.

Państwa, które muszą nadrobić

W rankingu podsumowującym 2018 Polskę zaliczono do grupy krajów o „demokracji wadliwej” – według dziennikarzy The Economist od 2017 roku utrzymujemy się na tym samym poziomie: 6,67 punktów na 10 możliwych do zdobycia. Dla porównania, w 2014 r. mieliśmy 7,47 punktów. W 2018 gorzej niż Polska wypadły w Europie tylko Węgry i Rumunia. Co ciekawe, do krajów europejskich o „wadliwym systemie demokratycznym” zalicza się także Grecję, Portugalię, a także Włochy oraz Francję.  

Końcówkę rankingu zamykają: Czad, Republika Środkowoafrykańska oraz – jedynie z nazwy – Demokratyczna Republika Konga, Syria i – najmniej demokratyczna – Korea Północna.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Jan Kowalski
Jan Kowalski 06-03-2019 18:52

Norwegia najbardziej demokratycznym.....czy na portalu nikt nie zna lepszych dowcipow? Jeszcze tylko temat Barnevernet,jako parku zabaw dla dzieci.....

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 21-01-2019 13:02

Jon Nie-Norek napisał:
Norwegia to taki dziki kraj...plemienny. To tutaj demokratycznie ustala się system totalitarny. I tutaj kończy się demokracja. Jonas Gahr Store ze swymi biznesowaymi partnerami rządowymi ustala opłaty za drogi...tyle że on sam jest właścicielem firmy nadzorującej system poboru opłat. Barnevernet: pracownicy mają pobory od Komuny i jednocześnie prowadzą firmy prywatne w dostarczaniu usług np pośrednictwa domów zastępczych dla BV. Czy to nie pachnie korupcją ? Sami sobie dopiszcie, o Ernie Solberg i jej mężu, oraz minister (nie)równości Lindzie Helleland która ma męża 2o lat starszego nie napiszę, porównam tylko do Macrona... Minister rybołóstwa która ma udziały w branży.... tego nawet w Polsce nie ma. Naród jako jednostki fajny, ale jak już mają pracę w systemie...pojawia się tzw dysfunkcja psychiczna objawiająca się brakiem empatii jak w BV.

...napisales duzo oszczerstw co do tutejszej,, elyty,,
...ale nic o tym czy to jest nielegalne np.posiadanie partnera starszego o 20 lat....
...co cie obchodzi czyjes zycie prywatne
... gdybys to januszu nienorku napisal pod prawdziwym nazwiskiem to jutro mialbys pod drzwiami Policje i przymusowe badania psychiatryczne
...Ps. po jaka ,,kolere,, siedzisz w tym ,skorumpowanym niedemokratycznym kraju,,?

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
madagaskar
madagaskar 11-01-2019 22:19
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
madagaskar
madagaskar 11-01-2019 22:18
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
madagaskar
madagaskar 11-01-2019 22:18
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
Kamil Przybył
Kamil Przybył 11-01-2019 21:57

W Polsce nigdy nie było lepiej niż obecnie. Przed 4 laty gospodarka była w kiepskim stanie, bezrobocie 16%, ludzie zarabiali po 8 zł. na godzinę, jestem słowem było peowskie dno, precz z taka demokracją ! Wolę jak jest teraz !

35
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 11-01-2019 19:40

Na przykładzie uchodźców pokazali jak są demokratyczni, oczywiście przyjmują, ale najpierw wysyłają na północ, później jak komuś się jeszcze w Norwegi podoba dają przegniła norę i każą błagać o jałmużnę. To tylko przykład i akurat z tym trzeba ich pochwalić, ale chodzi mi o to ze ci hipokryci uchodzą za demokratów a tak naprawdę tworzą tu najnowocześniejsza dyktaturę. Wisienką na torcie będzie Brevik u władzy, jak wyjdzie to już ludzie będą mieli założone liczniki zużycia powietrza, nawet przez internet będzie można sprawdzić u każdego poziom cukru, wywołać biegunkę czy zatrzymać akcje serca...
Co do donosicielstwa to u nich to jest cnotą, donosząc na kolegę pomagasz mu się doskonalić, w innej pracy już nie popełni tych samych błędów.

53
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
55555555 55555555
55555555 55555555 11-01-2019 17:39

Idiokracja ....to nie Demokracja...komuś się chyba pomyliło. Zastanawiam się na który miejscu są takie potęgi demokratyczne jak Francja, Hiszpania, Szwecja czy Niemcy... no i kto liczy głosy....

41
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas