Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
 Norwegia najbardziej demokratycznym krajem na świecie. Polska zalicza spadek Aktualności
Hanna Jelec 11 stycznia 2019
12:20

Norwegia najbardziej demokratycznym krajem na świecie. Polska zalicza spadek

23
Skomentuj
Norwegię po raz kolejny zaliczono do najbardziej demokratycznych państw na świecie. Kraj fiordów otrzymał 9,87 na 10 punktów w rankingu. MN
Styczniowy ranking The Economist wyłania najbardziej demokratyczne państwo na świecie. Eksperci porównali 167 krajów, uwzględniając kilka decydujących czynników. Wnioski? Według twórców raportu z demokracją najlepiej radzą sobie kraje nordyckie. Polska nie wypada najgorzej, ale wciąż nie może nadgonić poziomu sprzed 4 lat. Najmniej wspólnego z demokracją mają natomiast Korea Północna, Syria oraz – jedynie z nazwy – Demokratyczna Republika Kongo.
Pierwszy tego typu ranking powstał w 2006 roku, a od 2010 aktualizuje się go corocznie.Kraj fiordów, jak co roku, ma powody do dumy.
Reklama

Wskaźnik demokracji (ang. Democracy Index) – indeks opracowywany przez jednostkę badawczą związaną z tygodnikiem The Economist. Opisuje stan demokracji w 167 krajach świata, opierając się na 60 wskaźnikach z różnych kategorii.

60 pytań bada demokrację

W styczniu 2019 opublikowano ranking podsumowujący stan demokracji w 167 krajach na świecie. Lista powstaje na podstawie raportu pracowników Economist Intelligence Unit. Eksperci działu wyłaniają w nim państwa, które radzą sobie najlepiej z wprowadzaniem zasad demokracji w życie. Co roku używa się tych samych wskaźników – odpowiedzi na 60 pytań z różnych kategorii, m.in. na temat wolności i sprawiedliwości wyborów, bezpieczeństwa głosujących, wpływu obcych mocarstw na politykę danego rządu czy zdolności urzędników do wprowadzania przepisów prawnych w życie. The Economist tłumaczy, że większość odpowiedzi pada z ust ekspertów, raport nie podaje jednak otwarcie ich liczby, narodowości czy profesji.

Kraje nordyckie znów na górze

Na podstawie wymienionych wskaźników specjaliści z Economist Intelligence Unit przypisują kraje do konkretnej kategorii uwzględnionej w rankingu. W raporcie podsumowującym rok 2018 państwa podzielono na: demokracje pełne, demokracje wadliwe, systemy hybrydowe i autorytarne. Kraje z pierwszej piątki styczniowego rankingu: Norwegia, Islandia, Szwecja, Nowa Zelandia i Dania, zaliczają się do państw, które w pełni wcielają w życie zasady demokracji. Wysokie lokaty zajmują także Australia i Kanada.

Państwa, które muszą nadrobić

W rankingu podsumowującym 2018 Polskę zaliczono do grupy krajów o „demokracji wadliwej” – według dziennikarzy The Economist od 2017 roku utrzymujemy się na tym samym poziomie: 6,67 punktów na 10 możliwych do zdobycia. Dla porównania, w 2014 r. mieliśmy 7,47 punktów. W 2018 gorzej niż Polska wypadły w Europie tylko Węgry i Rumunia. Co ciekawe, do krajów europejskich o „wadliwym systemie demokratycznym” zalicza się także Grecję, Portugalię, a także Włochy oraz Francję.  

Końcówkę rankingu zamykają: Czad, Republika Środkowoafrykańska oraz – jedynie z nazwy – Demokratyczna Republika Konga, Syria i – najmniej demokratyczna – Korea Północna.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Jan Kowalski
Jan Kowalski 06-03-2019 18:52

Norwegia najbardziej demokratycznym.....czy na portalu nikt nie zna lepszych dowcipow? Jeszcze tylko temat Barnevernet,jako parku zabaw dla dzieci.....

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 21-01-2019 13:02

Jon Nie-Norek napisał:
Norwegia to taki dziki kraj...plemienny. To tutaj demokratycznie ustala się system totalitarny. I tutaj kończy się demokracja. Jonas Gahr Store ze swymi biznesowaymi partnerami rządowymi ustala opłaty za drogi...tyle że on sam jest właścicielem firmy nadzorującej system poboru opłat. Barnevernet: pracownicy mają pobory od Komuny i jednocześnie prowadzą firmy prywatne w dostarczaniu usług np pośrednictwa domów zastępczych dla BV. Czy to nie pachnie korupcją ? Sami sobie dopiszcie, o Ernie Solberg i jej mężu, oraz minister (nie)równości Lindzie Helleland która ma męża 2o lat starszego nie napiszę, porównam tylko do Macrona... Minister rybołóstwa która ma udziały w branży.... tego nawet w Polsce nie ma. Naród jako jednostki fajny, ale jak już mają pracę w systemie...pojawia się tzw dysfunkcja psychiczna objawiająca się brakiem empatii jak w BV.

...napisales duzo oszczerstw co do tutejszej,, elyty,,
...ale nic o tym czy to jest nielegalne np.posiadanie partnera starszego o 20 lat....
...co cie obchodzi czyjes zycie prywatne
... gdybys to januszu nienorku napisal pod prawdziwym nazwiskiem to jutro mialbys pod drzwiami Policje i przymusowe badania psychiatryczne
...Ps. po jaka ,,kolere,, siedzisz w tym ,skorumpowanym niedemokratycznym kraju,,?

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 12-01-2019 16:32

Coffe mocca napisał:
W norwegi taka demokracja jak i inwigilacja gdzie sąsiad na sąsiada donosi... wszystko o wolnosc az sie prosi..

Na szczescie kazdy okrutnie sponiewierany inwigilacja i donosami sasiadow moze w 5 sekund opuscic Norwegie :-D

-4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 12-01-2019 15:55

Coffe mocca napisał:
bojfraoszlo napisał:
...nie siedżta tu na siłe
...tu cudów nima
...bida tu nawet przestała już piszczeć
...a do tych co ,,nadają,, z Polski
......i za 100 lat nie dogonita Ewropy
...i to nie wasza ani rządów wina
...taki tam jest poprostu klimat
...Polacy przyjechali tu po pieniadze a nie ,żeby pozwiedzać

A niektorzy do norwegi przyjechali zeby pic najtansze norweskie piwo... z oszczednisci by żabe nad torami gonili za 20 koron


...a ta dalej swoje... .
..ciekawi mnie dlaczego,, nadajesz,, z Polski na Norwegie
...przecie jest wiele polskich for ,gdzie mozesz wychwalac jak to $i€ zyje dobrze w kraju
...tylko widzisz nie mogabys tam narzekac

-3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 12-01-2019 13:26

...nie siedżta tu na siłe
...tu cudów nima
...bida tu nawet przestała już piszczeć
...a do tych co ,,nadają,, z Polski
......i za 100 lat nie dogonita Ewropy
...i to nie wasza ani rządów wina
...taki tam jest poprostu klimat
...Polacy przyjechali tu po pieniadze a nie ,żeby pozwiedzać

-4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jak nowy skatteoppgjør wpływa na twoje obecne i przyszłe kredyty

Jak nowy skatteoppgjør wpływa na twoje obecne i przyszłe kredyty

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas