Biznes i gospodarka

Kto zatrzyma kryzys korony? Norweski pieniądz traci do pozostałych walut

Emil Bogumił

09 października 2023 13:03

Udostępnij
na Facebooku
1
Kto zatrzyma kryzys korony? Norweski pieniądz traci do pozostałych walut

Słaba pozycja korona norweskiej zauważalna jest od pandemii koronawirusa. Fot. Fotolia

Wieści dotyczące norweskiej gospodarki i systemu fiskalnego nie poprawiły sytuacji korony norweskiej. Waluta kraju fiordów traci m.in. w stosunku do euro, dolara i złotówki.
Kursu korony norweskiej wyraźnie nie poprawili rządzący, którzy 6 października prezentowali projekt uchwały budżetowej na 2024 rok. Wraz ze wzrostem cen ropy, wywołanym wojną Izraela z Hamasem, wydarzenie należało do najważniejszych sytuacji, które mogą wpłynąć na poprawę sytuacji pieniądza kraju fiordów. W ciągu trzech dni wahania wobec euro i dolara nie przekroczyły 10 øre i oscylują wokół kwot rzędu 0,06-0,08 NOK dziennie. 

9 października rano dolara amerykańskiego wyceniano na 10,90 NOK. W ciągu miesiąca cena waluty wzrosła o 0,26 NOK. Kurs euro pozostał w tym okresie bardziej stabilny. Najważniejszy pieniądz Europy wyceniano na 11,47 NOK – średnio 0,04 NOK mniej w porównaniu z analogicznym okresem września.

Gospodarka na niekorzyść korony

Negatywne dane dotyczące norweskiej gospodarki przedstawiło 9 października Centralne Biuro Statystyczne (SSB). Z wyników wynika, że w sierpniu PKB Norwegii kontynentalnej (z wyłączeniem przemysłu naftowego i sektora offshore) spadło o 0,2 proc. Spadek był podobnej wielkości do wzrostu uzyskanego w lipcu. Na Norwegię negatywnie wpłynął handel towarami, usługi biznesowe i zastój w przedsiębiorstwach podstawowych gałęzi przemysłu. W sierpniu 2023 roku o 0,2 proc. spadła także konsumpcja gospodarstw domowych. Najmocniej ucierpiały transakcje towarami – o 0,5 proc. Norweski eksport stracił 2,7 proc.
Wyniki gospodarki oraz sytuacja międzynarodowa to podstawowe czynniki wpływające na złą sytuację korony norweskiej.

Wyniki gospodarki oraz sytuacja międzynarodowa to podstawowe czynniki wpływające na złą sytuację korony norweskiej.Fot. Fotolia

Po chwilowym wzmocnieniu, korona norweska straciła także wobec złotówki. 27 września za polską walutę płacono średnio 2,44 NOK. 9 października wartość wzrosła do 2,51 NOK. To średnio 1,20 proc. więcej niż w analogicznym okresie września i blisko 12 proc. więcej niż w pierwszych dniach 2023 roku.

Przeczytałeś kolejną część cyklu walutowego MojejNorwegii. Artykuły dotyczące korony norweskiej ukazują się na portalu w każdy poniedziałek.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Magneto68

10-10-2023 09:14

Dziwne i niezrozumiałe trzymanie w tzw.skarpecie Funduszu Olejowego pieniędzy dla" przyszłych pokoleń " Zamiast inwestować w rozwój dla przyszłych pokoleń część tych zasobów. Wystarczy popatrzeć na stan dróg w tak bogatym niby kraju i porównać chociażby z tymi w naszym kraju. Nie rozumiem logiki takiej oszczędności. Pozdrowienia

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok