Biznes i gospodarka

Złotówka zyskała po decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Kolejne kłopoty korony na horyzoncie

Emil Bogumił

05 października 2023 09:33

Udostępnij
na Facebooku
Złotówka zyskała po decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Kolejne kłopoty korony na horyzoncie

Złotówka wzmacnia się po wyjątkowo słabym wrześniu. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Polski złoty zaskakująco umocnił się po środowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Instytucja postanowiła obniżyć stopy procentowe o 0,25 pp. do poziomu 5,75 proc. Waluta zyskała m.in. wobec dolara i euro. Różnice zauważalne są także w porównaniu z koroną norweską.
4 października złotówka po raz pierwszy od początku września 2023 roku przebiła próg 2,50 NOK. Kurs 2,51 utrzymał się także dzień później. Polski pieniądz wzmocnił się także wobec innych walut – dolar potaniał o około 1,00 proc. Choć obniżka stóp procentowych doprowadza zazwyczaj do spadku wartości, tym razem decyzja RPP spotkała się z przychylnością rynku. Wszystko przez wykonanie zdecydowanego ruchu, który przewidywali ekonomiści.

Wrześniowy spadek wartości złotówki wiązał się z niespodziewaną decyzją Rady Polityki Pieniężnej o trzykrotnym obniżeniu stóp procentowych. W kryzysowym dla Polski momencie (27 września) mieszkańcy Norwegii płacili za walutę 2,44 NOK. W ciągu tygodnia nadrobiła jednak 0,07 NOK.

W ciągu tygodnia złotówka zyskała względem korony norweskiej 2,92 proc. Wciąż jest jednak tańsza o około 2,30 proc. w porównaniu do analogicznego momentu we wrześniu.

Poruszenie na rynku walut widoczne jest także w kraju fiordów. W nocy z 4 na 5 października wartość dolara po raz trzeci w 2023 roku przekroczyła wartość 11,00 NOK. Pomiędzy 2:00 a 2:40 amerykańską walutę wyceniano w przedziale 11,01 – 11,02 NOK. Po raz ostatni podobne stawki obserwowano w maju i czerwcu.

Źródło: MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok