Korona znów notuje spadek. Śmiertelny wirus uderza w światowe rynki Biznes i gospodarka
Maja Zych 24 lutego 2020
14:21

Korona znów notuje spadek. Śmiertelny wirus uderza w światowe rynki

5
Skomentuj
Eksperci przekonują, że spadek na giełdzie i osłabienie korony są zgodne z przewidywaniami. Valugi / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)
Niepewność i rosnące zagrożenie związane z epidemią koronawirusa są w ostatnim czasie widoczne nie tylko wśród podróżnych, ale także na międzynarodowych rynkach. Skutki tej sytuacji nie ominęły również Norwegii, która po raz kolejny musi mierzyć się ze spadkiem na giełdzie oraz wyjątkowo słabą korona – z początkiem tygodnia norweska waluta znów straciła na wartości względem euro i dolara, co jest złą wiadomością nie tylko dla większości przedsiębiorców, ale też wielu osób, które w najbliższym czasie planują zagraniczne wycieczki.
Reklama

Chaos na światowych rynkach

Początek tygodnia dla norweskiej korony rozpoczął się kolejnym osłabieniem względem kluczowych światowych walut – dolar kosztuje obecnie 9,36 NOK, podczas gdy euro podskoczyło do 10,13 NOK. Nie jest to jednak najgorszy wynik, jaki norweska waluta odnotowała w tym miesiącu – jeszcze na początku lutego euro kosztowało bowiem rekordowe 10,21 NOK. Na osłabienie korony wpływa też obniżająca się cena ropy – w poniedziałek rano najważniejszy norweski surowiec stracił na wartości 2,41 proc., kosztując jedynie 57,04 dolara za baryłkę.

Problemy wyraźnie widoczne są również na norweskiej giełdzie, gdzie w poniedziałek tuż przed otwarciem odnotowano ponad dwuprocentowy spadek. Ma to związek przede wszystkim z sytuacją na większości azjatyckich giełd, które zmagają się z problemami spowodowanymi epidemią koronawirusa oraz stałym wzrostem zachorowań i zgonów.

Nie wszyscy stracą

Słaby kurs korony nie dla wszystkich oznacza jednak same straty – powody do zadowolenia mają przede wszystkim osoby, które zajmują się eksportem norweskich towarów za granicę. Tania korona jest bowiem czynnikiem, który stymuluje domowy przemysł i dzięki temu pozytywnie wpływa na wzrost miejsc pracy. Dodatkowo na wartości zyskują też akcje i papiery wartościowe w obcych walutach należące do Funduszu Naftowego (Oljefondet).
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Onty_Ja_Gabriel_3.
Onty_Ja_Gabriel_3. 25-02-2020 21:27
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
DK84
DK84 25-02-2020 17:03

Strona Moja Norwegia to dno

20
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Solomun .
Solomun . 24-02-2020 20:49

Kolega Sprzedawal Seki po 0,39 i nie Bylo mu do smiechu..

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
krzysztof kowal
krzysztof kowal 24-02-2020 18:40

A wachalem sie sprzedawac jak byla po 47 groszy. Jednak dobrze ze ja sprzedalem. Byl czas ze sprzedawalem po 56 groszy to czulo sie moc tej korony. Bylo minelo.

11
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
DK84
DK84 24-02-2020 17:02

Jaki wirus. Te śmieciowa korona jest już na dnie od dawna.

24
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas