Biznes i gospodarka

Korona norweska reaguje na decyzję Norges Banku. Waluta najmocniejsza od stycznia

Emil Bogumił

20 czerwca 2024 14:19

Udostępnij
na Facebooku
5
Korona norweska reaguje na decyzję Norges Banku. Waluta najmocniejsza od stycznia

Korona norweska może wzmocnić się także dzięki decyzjom instytucji finansowych innych państw. Fot. Canva (zdjęcie poglądowe)

Norges Bank przekazała nowe informacje dotyczące polityki fiskalnej Norwegii. Najważniejsza z nich dotyczyła ustalenia wysokości stóp procentowych. Decyzja władz znacząco wpłynęła na kurs korony norweskiej.
20 czerwca przedstawiciele Norges Bank poinformowali, że stopa procentowa zostanie utrzymana na poziomie 4,5 proc. Co więcej, wskaźnik miałby utrzymać jednakowy poziom do końca 2024 roku. Ewentualna obniżka stóp procentowych byłaby wówczas planowana w pierwszych tygodniach 2025 roku. W porównaniu z poprzednimi konferencjami organizowanymi przez instytucję, taka informacja jest nowością. Na podstawie prognoz banku centralnego ekonomiści wskazywali, że do obniżki stóp procentowych może dojść już we wrześniu 2024 roku.

– Norges Bank ma za zadanie zapewnić niską i stabilną inflację. Celem jest regularny wzrost cen wynoszący około dwa proc. Jednocześnie musimy przyczynić się do zapewnienia pracy jak największej liczbie osób i utrzymać stabilny rozwój gospodarczy – tłumaczyła w czwartek Ida Wolden Bache, prezeska Norges Banku.

Korona norweska zareagowała natychmiast

Po konferencji przedstawicieli Norges Bank przyspieszył trwający od 9 czerwca proces wzmacniania korony norweskiej wobec euro. 20 czerwca walutę wyceniano na średnio 11,29 NOK. To najlepszy wynik od 13 stycznia (11,27 NOK). Strata krajowego pieniądza do najważniejszego środka płatniczego Europy, względem początku roku, wynosi już tylko 0,54 proc.
Korona norweska nieznacznie zyskała także wobec dolara amerykańskiego (10,53 NOK) oraz złotówki (2,61 NOK).

Korona norweska nieznacznie zyskała także wobec dolara amerykańskiego (10,53 NOK) oraz złotówki (2,61 NOK).Fot. Adobe Stock, licencja standardowa (zdjęcie poglądowe)

Komentarze norweskich ekonomistów wskazują, że wzrost wartości korony norweskiej nastąpił w wyniku ustabilizowania polityki fiskalnej Norwegii i wskazania jasnych prognoz dot. stóp procentowych w kolejnych miesiącach. Waluta może zyskać po raz kolejny jeśli na obniżkę wskaźników zdecydują się Europejski Bank Centralny lub amerykańska Rezerwa Federdalna (Fed).
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


noregg

21-06-2024 16:13

Jeden dzien informacja ze tragedia z korona i dobrze nie bedzie na drugi dzien ze korona odbija od dna i idzie ku dobremu.I tak juz od kilkunastu miesiecy. Kto tym steruje i w jakim celu?

Jan Kowalski

21-06-2024 08:30

Powinni podniesc odsetki o jeszcze pare procent.

Jossi

20-06-2024 18:08

Jak się ma takich fachowców jak Trygve Vedum to wyglada jak wyglada

Jossi

20-06-2024 18:08

Jak się ma takich fachowców jak Trygve Vedum to wyglada jak wyglada

kotadolf .

20-06-2024 14:53

Tez prøbowalem.
Stanalem obok banku, wyjalem støwke, pøzniej dwie i nic,zero reakcji!
Jak lezala tak lezy...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok