Biznes i gospodarka

Korona nie jest słaba, kiedyś była zbyt mocna. Eksperci tłumaczą zamieszanie wokół norweskiej waluty

Emil Bogumił

29 sierpnia 2024 13:57

Udostępnij
na Facebooku
7
Korona nie jest słaba, kiedyś była zbyt mocna. Eksperci tłumaczą zamieszanie wokół norweskiej waluty

Korona norweska najgorsze chwile ma już za sobą, choć wciąż charakteryzuje się niskim kursem. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Spadek produktywności, inwestycji i dążenie do normalizacji to nowe hipotezy stawiane przez ekspertów próbujących wyjaśnić niską wartość korony norweskiej. Część z nich twierdzi, że dopiero w nadchodzącym okresie waluta zyska prawidłowy kurs. Wcześniejszy nazywają zbyt wysokim.
– Najbardziej rozsądnym i najprostszym wyjaśnieniem spadku kursu wymiany w ciągu ostatnich dziesięciu lat jest to, że około dziesięć lat temu korona była niezwykle silna. Osłabienie ma przede wszystkim charakter normalizacyjny – komentuje na łamach E24 Olav Slettebø, ekonomista Centralnego Biura Statystycznego (SSB).

Badacz przyznaje, że do normalizacji przyczynił się spadek inwestycji oraz osłabienie wzrostu dynamiki płac. Za wyjątkowy czas uznaje lata od początku XXI wieku do 2014 roku.

Na przestrzeni ostatnich 10 lat wyróżnia się trzy okresy wyraźnego spadku kursu korony norweskiej:

1) kryzys na rynku ropy naftowej (2014),
2) wybuch pandemii koronawirusa (2020),
3) załamanie geopolityczne po rosyjskiej inwazji na Ukrainę (2022 do teraz).

Trzy elementy słabej korony norweskiej?

Hilde C. Bjørnland, profesor Norweskiej Szkoły Biznesu, przedstawiła część badań realizowanych na rzecz Norges Bank. Ekonomiści badają w nich, z jakiego powodu nastąpił nagły i wyraźny spadek korony norweskiej. Udało im się wymienić trzy elementy:

1) spadek ceny ropy naftowej,
2) ograniczenie działalności wydobywczej,
3) spadek produktywności w gospodarce Norwegii kontynentalnej.

Badacze zwracają uwagę, że te czynniki, które w latach 2000-2014 przyczyniły się do wzrostu wartości korony norweskiej, obecnie działają na jej niekorzyść.
Badacze są zgodni, że Norges Bank może wpłynąć na kurs korony norweskiej przede wszystkim poprzez regulację stóp procentowych.

Badacze są zgodni, że Norges Bank może wpłynąć na kurs korony norweskiej przede wszystkim poprzez regulację stóp procentowych.Fot. stock.adobe.com/standardowa/Maksym Kapliuk

Niektóre hipotezy są odrzucane przez innych badaczy. Teoria poświęcona produktywności jest krytykowana przez Olava Slettebø z SSB. Uważa, że spadek produktywności nie wpływa mocno na kurs korony norweskiej. Jako przykład podaje Polskę, której produktywność wzrosła niemal najmocniej w UE. Proporcjonalnie do sytuacji gospodarczej nie poprawił się jednak kurs złotówki wobec dolara amerykańskiego.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Luki KW

6 dni temu

qurwa eksperci ciekawe od czego

Dik Dik

01-09-2024 19:49

Żaden „ekspert” nie zada pytania, czemuż to bank „norweski” zaprzestał skupowania korony od innych banków europejskich? Niech ktoś spróbuje sprzedać korony w gotówce w jakimkolwiek banku Europie, to się zdziwi.

jan kaczmarek

29-08-2024 22:02

Wy w redakcji to specjalnie piszecie takie brednie?
Żeby wkurzyć czytelników?
W norasów się przemieniliście czy co?

Xx1

29-08-2024 20:12

Takich ekspertów to wypadało by zakuć w dyby i wybatożyć. Przez takich ułomów ten kraj schodzi na psy, zamiast szukać rozwiązań to oni szukają winnych, choć tu wystarczy w lustro spojżeć.

akwatomek

29-08-2024 19:49

Eksperci nakradli juz tyle, ze im nie przeszkadza to wcale

Myśliwy

29-08-2024 16:43

"Korona nie jest słaba, kiedyś była zbyt mocna. Eksperci tłumaczą zamieszanie wokół norweskiej waluty" mają poczucie humoru

Eli Bulls

29-08-2024 15:25

Gadaj zdrow. Czarne jest czarne i nie wmawiaj mi ze kiedys bylo czarniejsze

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok