Biznes i gospodarka

Koniec marzeń o silnej koronie? Euro i dolar znowu „w cenie”

Emil Bogumił

10 czerwca 2024 16:59

Udostępnij
na Facebooku
Koniec marzeń o silnej koronie? Euro i dolar znowu „w cenie”

Korona norweska straciła przede wszystkim wobec dolara. Fot. Canva

Korona norweska odbiła się od dna i... nie doleciała do wymarzonych przez Norwegów poziomów. Ceny dolara i euro powracają do poziomów obserwowanych w pierwszej połowie maja 2024 roku. Stabilna relacja obserwowana jest w odniesienu do złotówki.
Od 26 maja cena złotówki zamyka się w przedziale 2,66-2,70 NOK. Poniżej poziomu 2,65 NOK polski złoty spadł po raz ostatni w pierwszej połowie marca. Waluta znad Wisła nadal jest o 3,06 proc. silniejsza niż 1 stycznia 2024 roku. Od 29 stycznia zauważalny jest także kurs powyżej 2,60 NOK. W krótszym ujęciu czasu, złotówka straciła do korony 2,47 proc. (w miesiąc) i 0,09 proc. (tydzień).

10 czerwca cena polskiego złotego wahała się w przedziale 2,66-2,68 NOK. Średnia cena wynosiła 2,66 NOK.

Dolar amerykański ze sporym zyskiem

W ostatnich dniach największym wzrostem wobec korony norweskiej charakteryzował się dolar amerykański. W ciągu kilku dni nadrobił wobec pieniądza kraju fiordów 16 øre. Jeszcze 2 czerwca kosztował 10,45 NOK. Obecne ceny sięgają 10,71 NOK. Niektóre wskazania wyceniają dolara na 10,75 NOK. Amerykańska waluta pozostaje ponad 5,0 proc. droższa niż na początku stycznia 2024 roku. Wciąż nie odrobił majowej straty, która wynosi obecnie około 1,30 proc.

Od ostatnich dni maja zdecydowanie poprawił się kurs euro. Na przełomie maja i czerwca europejską walutę wyceniano średnio na 11,38 NOK. Obecne wskazania zamykają się w przedziale 11,51-11,57 NOK. W porównaniu z początkiem roku euro wciąż jest o 2,65 proc. silniejsze.
Norges Bank przedstawi najnowsze dane finansowe oraz dot. stóp procentowych 20 czerwca.

Norges Bank przedstawi najnowsze dane finansowe oraz dot. stóp procentowych 20 czerwca.Fot. stock.adobe.com/standardowa/VLADO

Nadal nic nie wskazuje na to, by korona norweska umocniła się lub osłabła przez gwałtowną zmianę polityki fiskalnej kraju fiordów. Najbardziej prawdopodobna jest reakcja na decyzję Europejskiego Banku Centralnego oraz Rezerwy Federalnej (FED). Eksperci przypuszczają, że obniżka stóp procentowych za granicą doprowadzi latem 2024 roku do wzrostu wartości korony norweskiej.

Przeczytałeś kolejną odsłonę cyklu walutowego MojejNorwegii. Na kolejny artykuł poświęcony koronie norweskiej i jej relacjom wobec m.in. złotówki zapraszamy w najbliższy poniedziałek.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok