Biznes i gospodarka

Kabel łączący Norwegię i Wielką Brytanię gotowy. North Sea Link to najdłuższe podwodne połączenie świata

Emil Bogumił

22 marca 2022 09:28

Udostępnij
na Facebooku
2
Kabel łączący Norwegię i Wielką Brytanię gotowy. North Sea Link to najdłuższe podwodne połączenie świata

Na zdjęciu: działania eksploatacyjne na Morzu Północnym (październik 2021). Fot. materiały prasowe Statnett

Wymiana energii elektrycznej pomiędzy krajem fiordów i Wyspami Brytyjskimi jest już możliwa. Grupa Prysmian, odpowiedzialna za inwestycję North Sea Link, otrzymała ostatnie dokumenty świadczące o zakończeniu realizacji projektu. Udane próby eksploatacji przeprowadzono jeszcze w 2021 roku.
Budowa interkonektora, czyli instalacji umożliwiającej przesył w dwóch kierunkach, trwała od 2015 do 2022 roku. 14 lutego włoska grupa Prysmian otrzymała certyfikat zrealizowania projektu. Prace instalacyjne zakończono jeszcze w 2020 roku. Ostatnie miesiące wykonywano i sprawdzano złącza w obu państwach oraz poddawano North Sea Link próbnym eksploatacjom. Wszystkie działania zakończyły się sukcesem. Inwestycję zakończono zgodnie z przewidzianym harmonogramem.

Norwesko-brytyjska współpraca

North Sea Link to najdłuższe połączenie elektroenergetyczne na świecie. Kabel biegnący po dnie Morza Północnego liczy 720 kilometrów. Umożliwia przesył energii odnawialnej pomiędzy Wielką Brytanią i Norwegią. Siedmioletnia realizacja projektu kosztowała 550 mln euro. Częściowo sfinansowała go Unia Europejska – zakwalifikował się do instrumentu „Łącząc Europę”, który wspierał ważne elementy infrastrukturalne wspólnoty w latach 2014-2020. Moc North Sea Link określa się jako 1400 MW.
– Połączenie to warunek konieczny przyszłego systemu opartego na energii odnawialnej. Umożliwia dostęp do energii, gdy nasze zbiorniki wodne są puste – mówiła podczas październikowych testów dyrektor generalny Statnett Hilde Tonne.

– Połączenie to warunek konieczny przyszłego systemu opartego na energii odnawialnej. Umożliwia dostęp do energii, gdy nasze zbiorniki wodne są puste – mówiła podczas październikowych testów dyrektor generalny Statnett Hilde Tonne.Fot. materiały prasowe Statnett

Celem North Sea Link jest przyłączenie Norwegii do brytyjskiego systemu energii wiatrowej oraz Wielkiej Brytanii do norweskich hydroelektrowni. – Kiedy Brytyjczycy będą mieli nadwyżkę, będziemy mogli kupić ich energię w przystępnej cenie i oszczędzać prąd z hydroelektrowni – informuje w komunikacie prasowym Statnett. 

Udziały w podmorskim połączeniu podzielone są pomiędzy norweskich i brytyjskich operatorów: Statnett i National Grid. Oba podmioty korzystają z 50 proc. własności North Sea Link.

Źródło: NTB/northsealink.com/Statnett/MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Rafik71

22-03-2022 22:12

"będziemy mogli kupić ich energię w przystępnej cenie i oszczędzać prąd z hydroelektrowni "
A jak sie oszczedza prad z hydroelektrowni ?? spowalnia rzeki ??... zeby kupowac prad od Anglikow ?

Walentinas Sniticzius

22-03-2022 13:38

Jak wszędzie informacja podana w sposób lakoniczny. Przez ten kabel właśnie golą nas na cenach prądu. Spekulanci je... ni.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok