Biznes i gospodarka

Już nie tylko elektryki i hybrydy. Kraj fiordów może zacząć stawiać na nowe „paliwo”

Monika Pianowska

20 maja 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
6
Już nie tylko elektryki i hybrydy. Kraj fiordów może zacząć stawiać na nowe „paliwo”

Łodzie zasilane wodorem są nieinwazyjne dla środowiska. Jedna z nich ma pływać po Sognefiordzie. wikimedia.org/ fot. Sergey Ashmarin/ CC BY-SA 3.0

Podczas gdy Norwegię opanował szał na bezemisyjne urządzenia i maszyny zasilane prądem, okręg Sogn og Fjordane dopatruje się zielonej przyszłości kraju w innym „paliwie”. Lokalne władze wsparły projekt wprowadzenia technologii napędzanej wodorem.
Jednym z ośmiu punktów wodorowego planu, który w Sogn og Fjordane realizują m.in. firmy Greenstat AS, Hydrowave i Høyanger Næringsutvikling, ma być stworzenie łodzi pływającej po fiordach. Nie byłby to jednak turystyczny prom, lecz pojazd pracowników akwakultury.
Zasilana wodorem nieemitująca spalin jednostka zostałaby przeznaczona do przemieszczania się po wodach Sognefiordu, na terenie którego funkcjonuje akwakultura Osland. W przeciwieństwie do tradycyjnych roboczych łódek ta nie zanieczyszczałaby środowiska naturalnego.

Wodór przyszłością Norwegii?

Zwolennicy ekologicznych rozwiązań innych niż elektryczność mają nadzieję, że wodorowa technologia zacznie prężnie działać na terenie Sogn og Fjordane już za dwa lata, a w przyszłości alternatywne paliwo mogłoby sie stać norweskim towarem eksportowym. Obecnie planuje się stworzyć jego „fabrykę” w Årdal.

Ponadto w fazie projektu jest budowa łodzi motorowej na wodór, wykorzystanie go w ciężkim transporcie oraz systemie energetycznym na farmach i w portach.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jan Kowalski

20-05-2018 14:16

To nie lepiej spalic ten metan w silniku? Efekt koncowy dla srodowiska bedzie taki sam, jak w przypadku produkcji wodoru: CO2 i H2O, ale nie trzeba poteznej ilosci energii dla podtrzymania procesu i kosztownych katalizatorow. Metan jest duzo latwiej przechowywac i transportowac. Nie trzeba specjalnych pojemnikow, bo ze zwyklych butli stalowych wodor ucieka przez scianki.
Produkcja wodoruy mialby sens przy wykorzystaniu niestabilnych odnawialnych zrodel energii np. wiatrowe. Wiatraki pracuja gdy wieje wiatr w wyniku elektrolizy generuja wodor z wody, ktory jest spalany w generatorze pradu i zapewnia staly dostep do energii bez wzgledu na sile wiatru. Obecnie buduje sie np. w Danii siec generatorow dieslowskich, ktore szybko maja zastapic niedobory energii w wypadku ciszy.

Hydrogen

20-05-2018 11:26

Zapomniałem dodać, że obecnie metodą Reformingu parowego produkuje się około 95% wodoru. Sprawność procesu to 65 do 75%.

Hydrogen

20-05-2018 11:19

Reforming parowy gazu ziemnego to najpopularniejsza i najtańsza metoda produkcji wodoru. W porównaniu do np. elektrolizy wody, ilość otrzymanego wodoru na zużytą jednostkę energii jest znacznie większa. Oczywiście metoda powoduje duże zanieczyszczenie środowiska. W temperaturze 700–1100 °C, w obecności katalizatora metalicznego, para wodna reaguje z metanem tworząc gaz syntezowy złożony z tlenku węgla i wodoru:

CH4 + H2O → CO + 3 H2

Jan Kowalski

20-05-2018 10:08

Z czego ten wodor bedzie produkowany i co bedzie zrodlem energii koniecznej do produkcji wodoru?

Eldur Sevarsson

20-05-2018 09:49

I to mi się podoba....

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok