Biznes i gospodarka

Inflacja w Norwegii najniższa od 2022 roku. Ceny żywności rosną coraz wolniej

Emil Bogumił

11 czerwca 2024 10:42

Udostępnij
na Facebooku
2
Inflacja w Norwegii najniższa od 2022 roku. Ceny żywności rosną coraz wolniej

SSB zwraca uwagę, że trendy są obiecujące dla poprawy sytuacji ekonomicznej Norwegii. Fot. Canva

Inflacja w Norwegii spadła do poziomu 3,0 proc. To najniższe wskazanie od początku 2022 roku. Redukcji uległ także wskaźnik CPI-JAE, brany pod uwagę przez Norges Bank podczas ustalania wysokości stóp procentowych.
– Inflacja spada piąty miesiąc z rzędu. Od grudnia ubiegłego roku dwunastomiesięczny wzrost CPI zmalał z 4,8 proc. do 3,0 proc. w maju. W ostatnim miesiącu to w szczególności ceny energii elektrycznej spowodowały spadek wzrostu cen – komentuje Espen Kristiansen, badcz Centralnego Biura Statystycznego (SSB).

Ceny energii elektrycznej w maju 2024 roku były o 23,9 proc. niższe w porównaniu do maja 2023 roku. Przełożyło się to na inflację równą 3,0 proc. Wskaźnik CPI-JAE (inflacja bazowa), czyli nie uwzględniający zmian podatkowych i produktów energetycznych, wyniósł 4,1 proc.
Wskaźnik inflacji i inflacji bazowej na przestrzeni ostatnich 24 miesięcy.

Wskaźnik inflacji i inflacji bazowej na przestrzeni ostatnich 24 miesięcy.Il. SSB

Ceny żywności rosną, ale... słabiej

W maju 2024 roku, w ujęciu 12-miesięcznym, najbardziej podrożały produkty i usługi w kategorii kultura i wypoczynek (7,6 proc.). O 5,4 proc. wzrosły ceny żywności i napoi bezalkoholwych oraz usług edukacyjnych. Średnią inflację zawyżały także: alkohol i tytoń, opieka zdrowotna, hotelarstwo i gastronomia.

Eksperci SSB zwracają uwagę, że wzrost cen żywności jest z miesiąca na miesiąc coraz niższy. Artykuły spożywcze podrożały w kwietniu 2024 roku o 6,8 proc. Ten sam wskaźnik wyniósł w maju 5,4 proc.
Inflacja bazowa jest jednym z najważniejszych wskaźników dla Norges Bank. Norweski bank centralny korzysta z niego, m.in. ustanawiając wysokość stóp procentowych. Celem inflacyjnym instytucji jest wskazanie równe 2,0 proc.

Źródła: SSB, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Må byc deflacja na poziomie -10 % moze wtedy norges bank łaskawie obniży stopy procentowe o 0.25 %

Myśliwy

11-06-2024 14:54

Wywiad z żołnierzem z granicy białoruskiej.

youtu.be/SYzWn5T7D0E?si=x9jCDnVvtaqajvkP

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok