Biznes i gospodarka

Gmina Asker może stać się norweskim rajem podatkowym

Monika Pianowska

08 kwietnia 2024 14:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Gmina Asker może stać się norweskim rajem podatkowym

Gmina Asker charakteryzowała się sporym skupiskiem mieszkańców z dużymi majątkami, co miało znaczenie dla miejskiego budżetu. stock.adobe.com/licencja standardowa

Gmina Asker rozważa obniżenie miejskiej części podatku od nieruchomości. Oczekuje się, że taki zabieg pomoże przyciągnąć więcej osób z dużym majątkiem. Takiemu pomysłowi sprzeciwia się jednak Lewicowa Partia Socjalistyczna (SV), argumentując krytykę opinią, że norweskie gminy nie powinny być rajami podatkowymi.
– Jeśli gminy takie jak Asker usuną miejską część podatku od nieruchomości, otrzymamy znacznie mniej pieniędzy na domy opieki, szkoły i ścieżki rowerowe. Kiedy bogaci wnoszą mniej wkładu, zwykli ludzie muszą wnosić więcej – mówi Kari Elisabeth Kaski z SV.

Bogaci, bogatsi...

Większość polityczna w gminie Asker rozważa pójście za przykładem Bø w Vesterålen i obniżenie miejskiego podatku majątkowego, pisze Klassekampen. Lokalni włodarze podjęli decyzję o zatrudnieniu konsultantów zewnętrznych w celu zbadania konsekwencji obniżenia lub zniesienia podatku.
Historycznie rzecz biorąc, gmina Asker charakteryzowała się sporym skupiskiem mieszkańców z dużymi majątkami, co miało znaczenie dla miejskiego budżetu. W 2022 r. udział podatku od nieruchomości w gminie wyniósł 526 mln koron, co stanowi ponad 5 proc. dochodów.

Asker drugą Szwajcarią?

Tonje Lavik Pederssen, liderka Partii Postępu (Frp) w Asker, wierzy i ma nadzieję, że więcej osób z dużym majątkiem uzna za atrakcyjne osiedlenie się w gminie dzięki ograniczeniu podatku. To ona wysunęła propozycję, która została przyjęta przy wsparciu Partii Konserwatywnej (H), Partii Liberalnej (V) i Chrześcijańskiej (KrF).
Jednym z powodów jest to, że milioner Kjell Inge Røkke przeprowadził się do Szwajcarii. W ten sposób zniknęło ponad sto milionów koron dochodu gminy.
Źródła: NTB, Klassekampen
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Cyzorp

08-04-2024 22:05

Lewica jak zawsze w formie, czyli norweskie gminy maja byc pieklami podatkowymi... W No stabilnie, rownoa pochyla w strone komunizmu...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok