Biznes i gospodarka

Equinor podbił rynek brytyjski. W planach połączenie sił z Shell

Emil Bogumił

05 grudnia 2024 10:27

Udostępnij
na Facebooku
Equinor podbił rynek brytyjski. W planach połączenie sił z Shell

Na zdjęciu: Mariner A. Złoże eksploatowane jest na brytyjskim szelfie kontynentalnym od 2019 roku. Fot. Jamie Baikie/©Equinor

Brytyjskie spółki zależne Equinor i Shell planują połączenie zasobów ropy i gazu na Morzu Północnym, tworząc nową spółkę joint venture. Firma stanie się największym niezależnym producentem w regionie brytyjskiego szelfu kontynentalnego. Ma zapewnić Wielkiej Brytanii bezpieczeństwo energetyczne.
Po zakończeniu transakcji, zaplanowanym na koniec 2025 roku, Equinor i Shell będą mieć po 50 proc. udziałów w nowej spółce. Kombinacja doświadczenia obu firm oraz ich portfolio pozwoli na dalsze efektywne wydobycie z eksploatowanych już złóż na brytyjskim szelfie kontynentalnym.

Nowa spółka ma działać w sposób elastyczny i konkurencyjny pod względem kosztów, maksymalizując wartość pozyskiwanych surowców. Zasoby Equinor, takie jak Mariner i Buzzard, oraz Shell, w tym Shearwater i Schiehallion, znajdą się w gestii nowej spółki, której siedziba powstanie w Aberdeen, centrum brytyjskiego sektora energetycznego.

Nowa spółka zawojuje brytyjski rynek?

Główne cele nowego podmiotu to przedłużenie żywotności istniejących pól naftowych oraz zapewnienie stabilności dostaw energii do Wielkiej Brytanii. Equinor i Shell jako partnerzy strategiczni, a nie samodzielni operatorzy, planują inwestować w przyszłość sektora naftowego i gazowego.

Podkreślają, że nowa spółka odegra kluczową rolę w równoważeniu transformacji energetycznej, dostarczając niezbędne surowce do ogrzewania domów, zasilania przemysłu i zapewnienia stabilnych dostaw energii.
Na zdjęciu: turbiny morskiej farmy wiatrowej Hywind Tampen. Equinor obsługuje na Morzu Północnym nie tylko złoża surowców, ale także morskie farmy wiatrowe.

Na zdjęciu: turbiny morskiej farmy wiatrowej Hywind Tampen. Equinor obsługuje na Morzu Północnym nie tylko złoża surowców, ale także morskie farmy wiatrowe.Fot. Ole Jørgen Bratland, materiały prasowe Equinor

Spółka joint venture to wspólne przedsięwzięcie tworzone przez co najmniej dwie niezależne firmy, które łączą swoje zasoby, kapitał lub know-how w celu realizacji określonego projektu lub działalności gospodarczej. Partnerzy zachowują swoją odrębność prawną, ale współdziałają w ramach nowo utworzonej jednostki, dzieląc się ryzykiem, zyskami i odpowiedzialnością zgodnie z ustalonymi warunkami.

Po sfinalizowaniu transakcji nowa spółka będzie samofinansująca się. Pozwoli to obu partnerom na ograniczenie ryzyka i zwiększenie krótkoterminowych zysków.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok