Biznes i gospodarka

Equinor natrafił na nowe złoże ropy i gazu. „To gigantyczne odkrycie”

Maja Zych

07 listopada 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku
4

Złoże zostało odkryte na Morzu Północnym około 120 km od Bergen. ØyvindHagen /Equinor

W środę 6 listopada norweskie przedsiębiorstwo energetyczne Equinor poinformowało w komunikacie prasowym o najnowszym odkryciu złoża ropy i gazu na Morzu Północnym – szacuje się, że znalezisko może wynosić od 38 do 100 milionów baryłek ekwiwalentu ropy. Oprócz kolejnych zysków związanych z wydobyciem jest to też dobry znak dla dalszych prac poszukiwawczych w tym rejonie.
Reklama
– Dokonaliśmy jednego z największych odkryć roku w najbardziej dojrzałym obszarze norweskiego szelfu kontynentalnego, niedaleko od pola Troll. To pokazuje, jakie możliwości dla tworzenia wartości i dochodów wciąż istnieją w tym przemyśle – skomentował Nick Ashton z firmy Equinor.

Do ogromnego odkrycia doszło 3,2 kilometra na południowy zachód od pola Fram – ze względu na niewielką odległość od istniejących już platform wydobywczych, złoże zostanie najpewniej podłączone do istniejącej już infrastruktury. Dzięki temu zasoby mogą zostać w przyszłości wydobyte przy dużej rentowności oraz niskiej emisji dwutlenku węgla.

Kolejne złoże

W ubiegłym miesiącu pisaliśmy też o odkryciu, którego dokonała firma PGNiG Upstream Norway, spółka z polskiej grupy PGNiG. Do znaleziska doszło w ramach koncesji PL838 w okolicy złoża Skarv na Morzu Norweskim we wtorek 15 października – w porównaniu do złoża, na które natrafił w tym tygodniu Equinor, było ono jednak niewielkie i według pierwszych wyliczeń mieści się w przedziale między około 19 do 38 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Odkrycie wciąż jest jednak dużym sukcesem spółki, która dokonywała pierwszego samodzielnego odwiertu poszukiwawczego na norweskim szelfie kontynentalnym.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Solomun .

07-11-2019 18:22

- badwrom ’ Fajnie Ze Sa Tacy Experci Jak Ty..

badworm

07-11-2019 17:32

Nie wiem nawet, czy przyzwoitych rozmiarów. Dzienne wydobycie ropy na świecie to około 70 mln baryłek dziennie. Zatem to złoże, gdyby miało zasilić cały świat, to wystarczy nam 1-2 dni.

Jan Kowalski

07-11-2019 12:14

100 mln barylek to ani ogromne, ani gigantyczne zloze. Nie przesadzajcie w entuzjazmie. To przyzwoitych rozmiarow zloze i wydobycie z niego bedzie ekonomiczne, a to najwazniejsze.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram