Equinor inwestuje w Polsce w farmę wiatrową. Jej moc zasili ponad 2 miliony gospodarstw Biznes i gospodarka
Maja Zych 10 grudnia 2019
09:56

Equinor inwestuje w Polsce w farmę wiatrową. Jej moc zasili ponad 2 miliony gospodarstw

2
Skomentuj
Wszystkie trzy polsko-norweskie projekty będą umiejscowione kilkadziesiąt kilometrów od Łeby. Adobe Stock / licencja standardowa / Peterjohn Chisholm
We wtorek 10 grudnia norweskie przedsiębiorstwo energetyczne Equinor poinformowało w komunikacie prasowym o nabyciu połowy udziałów w projekcie budowy farmy wiatrowej na Bałtyku – teraz wraz z polską spółką Polenergia będą wspólnie podejmować działania w celu realizacji inwestycji, która ma być zlokalizowana 81 kilometrów od Łeby.
Szacuje się, że utworzenie farmy wiatrowej Bałtyk I pozwoli wytworzyć moc sięgającą nawet 1560 MW, co daje energię potrzebną do zasilenia ponad dwóch milionów polskich gospodarstw.
Reklama

Polsko-norweska współpraca

Planowany obszar umiejscowienia farmy wiatrowej Bałtyk I znajduje się 81 kilometrów od Łeby, na wodach o głębokości 25-35 metrów. Firmy Equinor i Polenergia będą realizować projekt na zasadzie joint venture, czyli wspólnego przedsięwzięcia, w którym każdy z podmiotów posiada 50 proc. udziałów.
Tak umiejscowione będą wszystkie trzy polsko-norweskie projekty.
Tak umiejscowione będą wszystkie trzy polsko-norweskie projekty. Equinor

Kolejny projekt

Dzięki podpisanej umowie norweski gigant został partnerem Polenergii we wszystkich trzech planach budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. W marcu 2018 roku Equinor nabył połowę udziałów w dwóch wcześniejszych projektach rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce – Bałtyk II oraz Bałtyk III. Jak podaje firma, łączna planowana zdolność wytwórcza farm ma wynieść 1440 MW.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Tomasz Lenartowicz
Tomasz Lenartowicz 10-12-2019 14:28

Kiedy Norwedzy rozpoczynali eksploatacje dna morza północnego podpisywali umowy z firmami amerykańskimi. Patrz Ekofisk. Norwegia zawsze zabiegała o to aby maksymalne korzyści z eksploatacji złóż wpływały do jej kieszeni. Czy kontrakt 50/50 z Equinor gwarantuje podobne prawa Polakom?

17
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas