Biznes i gospodarka
Do Norwegii wraca rynek pracownika: rekordowa liczba ofert pracy
4

Poprawa widoczna jest w norweskiej gospodarce oraz na rynku pracy kraju fiordów. Fot. Andrzej Wójtowicz, Flickr.com (CC BY-SA 2.0)
Blisko 30 tys. ofert pracy dostępnych jest na arbeidsplassen, czyli w serwisie ogłoszeniowym NAV. Od początku roku zarejestrowano już 433 tys. zgłoszeń. To więcej niż przed pandemią.
Jak informuje dyrektor NAV Hans Christian Holte, instytucja nie otrzymała jak dotąd tak dużej liczby ofert od przedsiębiorców poszukujących pracowników. – Już teraz mamy więcej wakatów niż w 2019 roku – skomentował Holte na łamach NRK. 21 października na portalu arbeidsplassen.nav.no dostępnych było 29 105 ofert pracy. Od początku roku urząd zarejestrował ich 433 tys. To o 13 tys. więcej niż w całym 2019 roku. Instytucja szacuje, że do końca roku liczba zgłoszonych wakatów wyniesie 500 tys.
Jak wynika ze statystyk NAV, zapotrzebowaniem na pracowników wyróżniają się branże, które najmocniej ucierpiały podczas pandemii. Na brak ofert nie będą narzekały osoby szukające zatrudnienia w gastronomii, hotelarstwie czy sektorze turystycznym.
Jak wynika ze statystyk NAV, zapotrzebowaniem na pracowników wyróżniają się branże, które najmocniej ucierpiały podczas pandemii. Na brak ofert nie będą narzekały osoby szukające zatrudnienia w gastronomii, hotelarstwie czy sektorze turystycznym.
Wiele wakatów, wielu poszukujących
Jak zauważa dyrektor NAV, duża liczba ofert nie rozwiąże problemów norweskiego rynku pracy. W kraju wciąż jest dużo osób poszukujących zatrudnienia, jak i przedsiębiorców, których firmy narzekają na sporą liczbę wakatów. Problemem mają być wymagania, których oczekują pracodawcy, a potencjalni pracownicy nie mogą im sprostać. – W niektórych branżach wymagane mogą być konkretne kompetencje. Nie jest tak, że posiadają je osoby mieszkające w Norwegii – tłumaczy Hans Christian Holte i przypomina, że w wielu firmach konieczne będzie zatrudnienie osób z zagranicy.

Jak wynika z raportu Norges Bank, w niektórych przedsiębiorstwach produkcja dóbr i usług przewyższyła poziom sprzed pandemii. Fot. stock.adobe.com/licencja standardowa
W połowie września ukazał się raport Norges Bank opisujący sytuację norweskich przedsiębiorstw. Wynika z niego, że powróciła ona do poziomu sprzed pandemii koronawirusa. W wybranych sektorach zanotowała wzrost w porównaniu z 2019 rokiem. Z dokumentu wynika też, że przed norweskim biznesem pojawiły się nowe wyzwania. Pandemia doprowadziła do problemów logistycznych, niedoborów surowców oraz kłopotów z zatrudnianiem pracowników z zagranicy. Pomimo otwarcia kraju, nie zostały one rozwiązane.
Jak dziewiątego września podsumowała sytuację gospodarczą Norweska Konfederacja Przedsiębiorców (NHO), środowisko biznesowe pozytywnie ocenia sytuację w kraju. 42 proc. pracodawców uważa ją za dobrą, 46 proc. za zadowalającą i 12 proc. za złą. Do poziomu 26 proc. spadł z kolei odsetek firm, które wciąż nie mogą osiągnąć obrotu sprzed pandemii. Poprawiająca się sytuacja ma doprowadzić do dalszego spadku bezrobocia i wzrostu liczby ofert pracy.
Reklama
To może Cię zainteresować
24-10-2021 14:09
1
0
Zgłoś
24-10-2021 08:26
0
0
Zgłoś
23-10-2021 19:59
0
-5
Zgłoś
22-10-2021 15:02
1
0
Zgłoś