Biznes i gospodarka

Czarne chmury nad koroną norweską. Waluta „nie wróci już na dawne szczyty”

Emil Bogumił

17 czerwca 2024 17:01

Udostępnij
na Facebooku
3
Czarne chmury nad koroną norweską. Waluta „nie wróci już na dawne szczyty”

W ciągu kilkunastu lat, w odniesieniu do złotówki, korona norweska zmniejszyła wartość o blisko połowę. Fot. Canva (zdjęcie poglądowe)

Norwescy eksperci są niemal pewni – korona norweska nigdy nie odzyska wartości, którą posiadała u szczytu wartości. Większosć z nich jest zdania, że waluta nie ma możliwości na osiągnięcie kursu euro wynoszącego poniżej 10 NOK. Opinie ekonomistów pokrywają się z danymi rynków finansowych.
O opinię dotyczącą sytuacji korony norweskiej w przyszłości zapytała siedmiu norweskich ekspertów redakcja ekonomicznego E24. Wszyscy byli zgodni i stwierdzili, że waluta nie powróci do rekordowych wartości obserwowanych w ubiegłych latach. Tylko jeden z nich stwierdził, że pieniądz kraju fiordów może podrożeć tak, by cena euro spadła poniżej progu 10 NOK.

Rekordowe wartości korony norweskiej Polacy obserwowali w 2011 roku. Od września do grudnia kurs przekraczał wówczas 0,55 NOK. 13 grudnia odnotowano ceną złotówki wynoszącą 0,592 NOK. To najlepszy wynik obserwowany po 2000 roku.

Dolar zyskuje, złotówka minimalnie słabnie

Korona norweska kontynuuje zauważalny od drugiej połowy maja wzrost wartości względem polskiego złotego. 16 i 17 czerwca walutę wyceniano w przedziale 2,61-2,64 NOK. W maju ceny wynosiły ponad 2,70 NOK. Złotówka straciła w ciągu miesiąca 3,58 proc. Tygodniowy spadek wyniósł 1,86 proc. Korona norweska potrzebuje odrobić stratę w wysokości 1,89 proc., by uzyskać notowania obserwowane na początku 2024 roku.

W ujęciu dziennym, tygodniowym i miesięcznym nieznacznie zyskuje dolar amerykański. 17 czerwca wyceniany był na 10,71 NOK. Waluta szybko odrobiła straty sprzed pięciu dni. Pieniądz USA potaniał do kwoty 10,50 NOK po opublikowaniu danych dotyczących inflacji i możliwości obniżenia stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.
17 czerwca euro wyceniane było średnio na 11,48 NOK. W ujęciu miesięcznym waluta straciła do korony norweskiej 1,30 proc.

17 czerwca euro wyceniane było średnio na 11,48 NOK. W ujęciu miesięcznym waluta straciła do korony norweskiej 1,30 proc.Fot. Pxhere

Najnowszy raport Norges Banku oraz decyzje dotyczące stóp procentowych mieszkańcy Norwegii poznają 20 czerwca. Norweski bank centralny nie zapowiedział zmiany obecnych działań. W związku z tym, ekonomiści nie prognozują obniżki stóp procentowych.


Przeczytałeś kolejną odsłonę cyklu walutowego MojejNorwegii. Na kolejny artykuł poświęcony koronie norweskiej i jej relacjom wobec m.in. złotówki zapraszamy w najbliższy poniedziałek.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka

22-06-2024 00:39

Niezainteresowany napisał:
[quote]Co autor ma na mysli? Jakie szczyty. Chyba SZCZYNY/quote]

Niezainteresowany napisał:
[quote]
Szczytow kursu nie widzialem od minimum 6 lat. /quote]

Niezainteresowany napisał:
[quote]Co autor ma na mysli? Jakie szczyty. Chyba SZCZYNY/quote]

Moze zapytasz autora. Bo co ty masz na mysli to \"lejesz\" tym tu jak popadnie.


Niezainteresowany napisał:
[quote]
Szczytow kursu nie widzialem od minimum 6 lat. /quote]
To po co sleczysz tu 6 lat i sie spodziewasz szczytow. Wez spierdalaj. Wez sie ogarnij i zacznij zdobywac inne szczyty. Zamiast byc niezadowolonym. Rusz dupsko i zdobywaj swiat!

cob2

18-06-2024 14:31

Jeśli eksperci twierdzą jedno, rób dokładnie na odwrót. Żaden ekspert nie będzie nam za darmo pomagał

Eli Bulls

17-06-2024 19:56

Co autor ma na mysli? Jakie szczyty. Chyba SZCZYNY - warta jest wlasnie tyle.
Szczytow kursu nie widzialem od minimum 6 lat. Kolejny artykul do zapchania ramki - sensacja jakich malo! ))

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok