Biznes i gospodarka

Coraz więcej mieszkańców Norwegii trafia na bezrobocie. Trend utrzymuje się od dwóch lat

Emil Bogumił

26 lutego 2024 09:44

Udostępnij
na Facebooku
Coraz więcej mieszkańców Norwegii trafia na bezrobocie. Trend utrzymuje się od dwóch lat

Wzrost bezrobocia dotyczy głównie mężczyzn. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa (zdjęcie poglądowe)

Odsetek bezrobotnych jako siły roboczej wzrósł w Norwegii do 3,9 proc. Jak wynika z danych Centralnego Biura Statystycznego (SSB), styczniowy wynik osiągnął najgorszy poziom od sierpnia 2021 roku. Zdecydowany wzrost odnotowano wśród mężczyzn powyżej 25 roku życia.
W styczniu 2024 roku liczba bezrobotnych w Norwegii wzrosła do 117 tys. W ciągu miesiąca zwiększyła się o dwa tys. To największa wartość od sierpnia 2021 roku. Przez cały 2023 rok stopa bezrobocia w Norwegii utrzymywała się na poziomie zbliżonym do 3,5 proc. Poprzedni rok rozpoczęto ze wskaźnikiem 3,4 proc. Już w lutym osiągnął 3,5 proc. Kolejny przyrost bezrobotnych zanotowano:

1. w sierpniu – 3,6 proc.
2. w październiku – 3,7 proc.
3. w listopadzie – 3,8 proc.
Odsetek bezrobotnych jako siły roboczej w Norwegii w latach 2006-2024.

Odsetek bezrobotnych jako siły roboczej w Norwegii w latach 2006-2024.Il. SSB

Odsetek bezrobotnych jako siły roboczej w Norwegii wzrasta od marca 2022 roku. Na przestrzenii dwóch lat wskaźnik wzrósł z poziomu 3,1 proc. do 3,9 proc. W ostatnim okresie najgorszą sytuację odnotowano w sierpniu 2020 roku. Stopa bezrobocia wyniosła wówczas 5,5 proc. Rosnąca liczba osób pozostających bez zatrudnienia wynikała z kryzysu gospodarczego, który towarzyszył pandemii koronawirusa.
Analitycy SSB zwracają uwagę, że wzrost odsetka bezrobotnych wynika ze zmiany liczby osób pozostających poza pracą, a nie spadku zatrudnienia, czy zwolnień. Osoby pozostające poza pracą to m.in. uczniowie i emeryci, czyli mieszkańcy Norwegii, którzy nie mają pracy, ale przez szczególny status nie muszą jej także poszukiwać.

Źródło: SSB, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok