Biznes i gospodarka

Co dalej z koroną norweską? W grę wchodzi inflacja, stopy procentowe i... Trump

Emil Bogumił

03 stycznia 2025 12:28

Udostępnij
na Facebooku
2
Co dalej z koroną norweską? W grę wchodzi inflacja, stopy procentowe i... Trump

Korona norweska ustępuje miejsca silnym, pewnym dla inwestorów walutom. Fot. Norges Bank/Pixabay

Czy korona norweska znajdzie sposób na stabilizację, czy czekają ją dalsze turbulencje? Kurs waluty nadal budzi niepokój, a żadna z instytucji nie zajęła w sprawie wyraźnego stanowiska.
Pytania dotyczące kursu korony norweskiej zadają m.in. media branżowe. Redakcja E24 zwróciła się z pytaniami do Idy Wolden Bache, prezeski Norges Bank. Ta podkreśliła, że zarządzanie docelowym kursem korony norweskiej nie jest zadaniem norweskiego banku centralnego. – Należy to podkreślić – przyznała. Dodała także, że instytucja nie zgodziła się na obniżkę stóp procentowych m.in. przez wzgląd na krajową walutę. – Gdybyśmy teraz mieli zaskoczyć rynek gwałtowną obniżką stóp procentowych, prawdopodobnie doprowadzilibyśmy do osłabienia korony – mówi Wolden Bache w rozmowie z E24.

Norwegia czeka na... ruch innych państw

Ida Wolden Bache przyznała, że Norges Bank czeka na obniżenie stóp procentowych przez podobne instytucje w innych państwach. – Wierzymy, że zmiany w różnicach stóp procentowych pomiędzy krajami mają wpływ na kształtowanie się kursów walut. Mamy na to dobre dowody, zarówno z badań, jak i własnego doświadczenia – skomentowała prezeska norweskiego banku centralnego.
Różnice stóp procentowych mają wpływ na kursy walut. Wskazują, że droższy pieniądz funkcjonuje w państwie, w którym stopa procentowa znajduje się na wyższym poziomie.

Różnice stóp procentowych mają wpływ na kursy walut. Wskazują, że droższy pieniądz funkcjonuje w państwie, w którym stopa procentowa znajduje się na wyższym poziomie.Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Kurs korony norweskiej powiązany jest także z inflacją. Wartość pieniądza uzależniona jest od ewentualnych obniżek i podwyższeń stóp procentowych, a na takie działania ma wpływ wskaźnik CPI. Norges Bank może zdecydować się na obniżkę, gdy inflacja bazowa (CPI-JAE) znajduje się blisko poziomu 2,0 proc., czyli celu inflacyjnego.

– Spodziewamy się, że minie trochę czasu, zanim wzrost cen spadnie do dwóch proc. W przyszłym roku i w 2026 roki będzie powyżej 2,5 proc. – mówi Bache.

Karty rozdaje dolar i... Donald Trump?

Jeszcze przed wynikiem wyborów prezydenckich w USA eksperci zwracali uwagę, że duży wpływ na gospodarkę Norwegii będzie miał nowy prezydent Stanów Zjednoczonych. Tuż po wyborze na stanowisko Donalda Trumpa prognozy potwierdziły się. Dolar amerykański wielokrotnie bił roczny rekord wartości i osiągnął najlepszy wynik od marca 2020 roku, czyli pandemii koronawirusa.

Wiele wyjaśni się po 20 stycznia, czyli po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na 47. prezydenta USA. Norwegia, jako duży eksporter ropy naftowej i gazu, jest silnie zależna od globalnych cen surowców. Powrót Trumpa do polityki, szczególnie w roli prezydenta USA, będzie skutkować zmianami w amerykańskiej polityce energetycznej, takimi jak wsparcie dla sektora wydobywczego czy wycofanie się z globalnych porozumień klimatycznych. To mogłoby wpłynąć na popyt i ceny surowców, co Norwegia odczułaby bezpośrednio m.in. wahaniami kursu korony norweskiej.

3 stycznia cena dolara amerykańskiego wynosiła średnio 11,37 NOK. To 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2024 roku. W tym samym czasie euro podrożało o 3,5 proc., do poziomu 11,71 NOK.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Guapo

04-01-2025 18:23

I jak tu się nie zgodzić ?

Flagowy

04-01-2025 08:42

Powiem tej głupiej babie co powinna zrobić i za co brać pieniądze. Pierwsze 30% rezerw państwa w złocie tak jak robią Chiny i powrót do bezproblemowej wymiany korony,po prostu skup waluty ,która jest narodowa.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok