Biznes i gospodarka

Cena ropy spadła poniżej kolejnej bariery. Tak tanio nie było od końca grudnia

Emil Bogumił

08 grudnia 2022 11:58

Udostępnij
na Facebooku
Cena ropy spadła poniżej kolejnej bariery. Tak tanio nie było od końca grudnia

Wysokie ceny ropy naftowej działają na korzyść Equinora i budżetu Norwegii. Fot. Jan Arne Wold&Øyvind Gravås, materiały prasowe Equinor

Cena ropy brent spadła poniżej 80 USD za baryłkę. Po raz ostatni doszło do takiej sytuacji w pierwszym tygodniu stycznia 2022 roku. Różnice pomiędzy szczytowym momentem w marcu a grudniem przekraczają 50 dolarów.
Koszt kupna baryłki ropy brent wahał się 7 grudnia pomiędzy 79,88 USD a 77,71 USD. Surowiec potaniał w ciągu miesiąca o ponad 20 proc. Średnia cena obserwowana w środę (78,50 USD) jest najniższa od Bożego Narodzenia 2021 roku, kiedy za jednostkę płacono pomiędzy 75 a 76 dolarów. Spadek wartości, z krótkimi przerwami, trwa od 9 czerwca. Wyraźną zmianę zaobserwowano na rynku w grudniu. Od początku miesiąca surowiec potaniał o blisko 10 USD.

Nerwowe nastroje na rynku

Po raz pierwszy od stycznia wartość ropy brent spadła poniżej 80 USD we wtorek, 6 grudnia o 19:20. W ciągu kilkunastu godzin potaniała o 4,6 proc. – Kiedy pojawiają się jakiekolwiek informacje mające wpływ na ropę, rynek reaguje bardzo agresywnie – charakteryzuje obecną sytuację analityczka Nadia Martin Wiggen pracująca w banku inwestycyjnym Pareto Securities. – Tymczasowy wpływ na cenę ropy mają nastroje panujące na rynku międzynarodowym. Niektórzy analitycy zakładali, że produkcja ropy w Rosji spadnie bardziej niż widzimy – skomentowała na łamach E24. Wśród powodów niepewności na rynku surowców, wymieniane jest również ryzyko recesji w Europie i USA.
Wpływ na cenę ropy ma również ostatnia decyzja UE i państw G7. Organizacje narzuciły maksymalną cenę za baryłkę surowca na poziomie 60 USD. Ma to utrudnić obejście sankcji Rosjanom.

Wpływ na cenę ropy ma również ostatnia decyzja UE i państw G7. Organizacje narzuciły maksymalną cenę za baryłkę surowca na poziomie 60 USD. Ma to utrudnić obejście sankcji Rosjanom.Fot. materiały prasowe Equinor

Spadek cen ropy utrzymał się także 8 grudnia. W czwartek przed 12:00 wartość baryłki wahała się w przedziale 78,32-77,21 USD. Surowiec był około trzy procent tańszy w porównaniu z okresem przedświątecznym w 2021 roku.

Źródła: MojaNorwegia.pl, E24
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok