Biznes i gospodarka

Cena ropy ostro w górę: tak drogo nie było od ponad roku

Emil Bogumił

08 lutego 2021 11:29

Udostępnij
na Facebooku

Cena baryłki po raz ostatni przekroczyła 60 USD w styczniu 2020 roku. Fot. Try JS, materiał prasowe Equinor

Za baryłkę ropy Brent trzeba zapłacić ponad 60 dolarów amerykańskich. Ósmego lutego surowiec osiągnął cenę, która jest najwyższą kwotą od stycznia 2020 roku, czyli czasu sprzed pandemii. Analitycy wskazują, że rynkowe słupki pną się od ponad trzech miesięcy.
Reklama
Baryłka ropy Brent przekroczyła wartość 60 dolarów amerykańskich ósmego lutego, kilka minut przed 9:00. Wzrosła do maksymalnej kwoty 60,20 USD, po czym ustabilizowała się na poziomie 60-60,10 dolarów amerykańskich. Cena jest najwyższa od stycznia 2020 roku, kiedy za surowiec płaciliśmy nawet 70,87 USD.

Czterokrotny wzrost po pandemicznej zapaści

Najtrudniejsza sytuacja na rynku ropy towarzyszyła Norwegom po wybuchu pandemii koronawirusa. Do największych wahań doszło w marcu i kwietniu, kiedy minimalna cena baryłki wynosiła 15,99 dolarów amerykańskich. Wartość Brent wzrosła od tamtej pory niemal czterokrotnie. Sytuacja stabilizuje się od października 2020 roku. Wpływ na to mają m.in. decyzje państw zrzeszonych i współpracujących w ramach OPEC. Główni gracze na rynku paliw zdecydowali, że w okresie pandemii dojdzie do cięć w wydobyciu surowca. W najtrudniejszym okresie pozyskiwano 10 mln baryłek dziennie mniej.
 
Według danych analityków Bloomberga, obecnie producenci zredukowali wydobycie o 7 mln jednostek surowca. Cięcia zostaną utrzymane przez co najmniej dwa miesiące. Wiosną OPEC zdecyduje, czy złagodzić restrykcje. Według ekspertów 2021 rok będzie wiązał się z wysokim popytem na ropę naftową, który pozwoli odrobić straty z ubiegłych dwunastu miesięcy.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram