Cena ropy naftowej idzie w górę. Rynek reaguje na ekstremalną pogodę i konflikt z Iranem  Biznes i gospodarka
Maja Zych 12 lipca 2019
11:29

Cena ropy naftowej idzie w górę. Rynek reaguje na ekstremalną pogodę i konflikt z Iranem

3
Skomentuj
Nadciągający tropikalny sztorm może przynieść silne wiatry i wyjątkowo obfite opady deszczu. National Archives of Norway [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]
W piątek 12 lipca cena ropy naftowej osiągnęła najwyższy od prawie dwóch miesięcy pułap – 66,84 dol. za baryłkę. To najlepsze notowania norweskiego głównego surowca eksportowego od czasu, kiedy jego wartość zaliczyła na początku czerwca spory spadek, sięgając w krytycznym momencie kwoty poniżej 60 dolarów.
Na sytuację na światowych rynkach wpłynęły w ostatnich dniach przede wszystkim niepokojąca sytuacja pogodowa w rejonie Stanów Zjednoczonych oraz nieustający konflikt z Iranem.
Reklama

Winna pogoda

W piątek rano notowania ropy Brent osiągnęły najwyższy pułap od końca maja, kiedy czarne złoto kosztowało powyżej 70 dolarów za baryłkę. Rosnące tendencje to dobra wiadomość dla norweskiej gospodarki, która w dużym stopniu oparta jest właśnie na produkcji i eksporcie ropy naftowej.Jak twierdzą eksperci, wzrost cen w ostatnich dniach ma być przede wszystkim spowodowany sytuacją pogodową w Zatoce Meksykańskiej, gdzie w związku z zapowiadanym przejściem tropikalnego sztormu wstrzymano znaczną część prac produkcyjnych, a załogi przebywające na platformach ewakuowane są na ląd.

Również eskalacja konfliktu między Iranem a światowymi mocarstwami wpływa mocno na ceny surowca. W ubiegłym miesiącu niedaleko cieśniny Ormuz doszło bowiem do ataków na tankowce – w tym jeden norweski – oraz zestrzelenia amerykańskiego drona przez Iran. Dodatkowo w ostatnich dniach Wielka Brytania dokonała zatrzymania irańskiego tankowca, który wbrew europejskim sankcjom miał przewozić ropę do Syrii. Utrzymujące się napięcie może skutkować dlatego całkowitą blokadą eksportu irańskiej ropy, a co za tym idzie – ograniczeniem dostępności surowca na światowych rynkach.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Tomasz Lenartowicz
Tomasz Lenartowicz 12-07-2019 12:47

To, że cena ropy idzie w górę to dobrze. Jeszcze lepiej, że są w Norwegii partie sugerujące zakończenie wydobycia do 2030. Wtedy ceny ropy na światowych rynkach dla Norwegów nie będą miały już znaczenia.

11
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Finanstilsynet zaciska kredytowy pas. Od 15 maja nowe regulacje

Finanstilsynet zaciska kredytowy pas. Od 15 maja nowe regulacje

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas