Cena ropy i kurs korony notują historyczne spadki. „Rośnie ryzyko kryzysu finansowego” Biznes i gospodarka
Maja Zych 09 marca 2020
14:02

Cena ropy i kurs korony notują historyczne spadki. „Rośnie ryzyko kryzysu finansowego”

11
Skomentuj
Spadek ceny ropy może mieć bardzo negatywny wpływ na norweską gospodarkę. Equinor / press photos
W piątek 6 marca państwa OPEC zerwały negocjacje z Rosją w kwestii ograniczenia wydobycia ropy – ta decyzja spowodowała ogromny spadek cen surowca, który w poniedziałek 9 marca sięgnął wyjątkowo niski pułap 32,34 dolara za baryłkę. Sytuacja wpłynęła znacząco także na kursy walut, w tym korony norweskiej, która w stosunku do euro osiągnęła najsłabszy kurs w historii – 10,95 NOK.
Gwałtowny spadek cen ropy przyczynił się też do załamania na giełdzie – zdaniem ekspertów, jeśli tendencje się utrzymają, może to oznaczać początek globalnego kryzysu finansowego.
Reklama

Ogromny spadek cen

Na trudną sytuację na rynku naftowym wpływa przede wszystkim epidemia koronawirusa, która przyczynia się do gwałtownego spadku zapotrzebowania na czarne złoto. Aby utrzymać ceny surowca na wysokim poziomie, państwa OPEC chciały podtrzymać z Rosją porozumienie o ograniczeniu produkcji – zerwanie negocjacji wpłynęło dlatego na ogromne spadki wartości ropy, która w poniedziałek 9 marca osiągnęła cenę zaledwie 32,34 dolara za baryłkę. Oznacza to aż 30-proc. spadek w stosunku do wartości sprzed weekendu – ostatni raz tak duże różnice odnotowano w 1991 roku.

Historycznie słaba korona

Dramatycznie niska cena ropy przyczyniła się także bezpośrednio do osłabienia sytuacji norweskiej waluty. W poniedziałek rano 1 euro kosztowało rekordowe 10,95 NOK – dla porównania jeszcze w piątek kurs wynosił 10,44 NOK.

Również względem dolara korona radzi sobie niezwykle słabo – w stosunku do sytuacji sprzed weekendu odnotowano spadek o 27 øre, osiągając kurs 9,55 NOK za 1 dolara, co jest najgorszym wynikiem norweskiej waluty od października 2000 roku.

Załamanie na giełdzie

Ogólna niepewność na światowych rynkach oraz zerwanie negocjacji państw OPEC z Rosją spowodowały także ogromne zawirowanie na giełdach. Również na norweskim gruncie dało się odczuć skutki ostatnich wydarzeń – giełda w Oslo rozpoczęła bowiem w poniedziałek z aż dwunastoprocentowym spadkiem.
Poniżej: To największy spadek akcji firm energetycznych w historii norweskiej giełdy
Obniżenie wartości akcji widoczne jest przede wszystkim w przypadku firm z branży naftowych, takich jak Equinor czy Aker BP, jednak duże straty odnotowała też m.in. norweska linia lotnicza Norwegian. Mimo że, zdaniem ekspertów z dziedziny ekonomii, na razie jest za wcześnie, żeby ogłaszać stan kryzysu, to przyznają, że jeśli takie tendencje się utrzymają, będzie to oznaczać znacznie zwiększenie ryzyka wystąpienia globalnego kryzysu gospodarczego.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
high octane
high octane 11-03-2020 00:49

Jak ceny nieruchomosci poleca w dol, to przez dekade niczego nowego sie nie bedzie budowalo w tym kraju. Ci co wyjada to jeszcze bardziej zwieksza podaz nieruchow na rynku.

Miks te Tesle i zywnosc to tez z Meksyku i Turcji sprowadzasz.

13
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Sławek S.
Sławek S. 10-03-2020 22:33

Po spadku korony dużo ludzi wyjedzie a kto będzie pracował na budowach jak korona słaba a ludzie na zarobek przyjechali? Robi się nieciekawie.

29
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Byk Miks
Byk Miks 10-03-2020 21:38

High octane mi się tu żyje bardzo dobrze ale tylko dlatego że cała rodzinę mam tutaj i nie muszę nikogo utrzymywać. Wartość korony spadła do polskiej złotówki, do euro, do dolara, do tajskiego bata - dlatego do tych krajów się nie wybieram. Żyje w Norwegii i wydaje w nok. A gdzie na wczasy? Meksyk! Tylko wczoraj norweskie noki umocniły się do meksykańskiej waluty o 9% i jest bajecznie tanio. Tak sama Taniocha w Turcji. Czyli żyjesz tutaj. Zim wakacje w Meksyku, latem Turcja. O Polsce i krajach Euro zapomnieć.

-23
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
high octane
high octane 10-03-2020 12:05

Miks obydwa kraje sa rownie beznadziejne, jesli chodzi o perspektywe mieszkania w nich na stale badz inwestowania pieniedzy. Pazerny SKATT... i US. Kraje (Neokolonie) bez przemyslu. Kraj najszczesliwszych ludzi na swiecie.

25
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
DK84
DK84 10-03-2020 08:15

Solomun, to sie nie zdarzy..oni wiedzą jak podnosic ceny ale nie obnizac.. wystarczy spojrzec na rope w cpnach..zlodzieje i nic wiecej.

26
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Byk Miks
Byk Miks 10-03-2020 04:54

Idealny moment na Sprzedaż mieszkania w Polsce i transfer pieniędzy do Norwegii. O ile jeszcze znajdzie się na szybko jelenia, który zapłaci nam za mieszkanie tyle ile jeszcze zapłaciłby przed miesiącem.

-27
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
baster pl
baster pl 09-03-2020 21:32

A waha dalej po 16-17 koron.
Pamiętam niedawno ktoś tu pisał, że jeśli korona spadnie poniżej 0.42 to wyjedzie z NO. Pozdrawiam tego Pana.

53
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 09-03-2020 20:12

Jeśli wirus będzie się tak rozprzestrzeniał ze dopadnie niemal każdego to wiadomo ze niemal wszyscy na tym ucierpią. Jeśli będą chorowali producenci żywności, prądu, kierowcy ciężarówek, itd. to nie trudno sobie wyobrazić co się będzie działo. Sama choroba do najstraszniejszych nie należy, ale wysoka gorączka wyeliminuje każdego z pracy na jakiś czas, no i starsi ludzie najgorzej to przechodzą... Pozostaje tylko się na to przygotować budując odporność, czosnek, imbir, czy olejek z drzewa cherbacianego to silne naturalne antybiotyki, może tego nie powstrzymają, ale na pewno złagodzą.

40
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Solomun .
Solomun . 09-03-2020 17:08

Idzie Ogromy Kryzys.. W Polsce ma Być duży Spadek na Rynku Nieruchomości!

40
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
DK84
DK84 09-03-2020 15:41

Wyplaty staja sie coraz marniejsze..

121
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas