Biznes i gospodarka

5 000 000 000 koron na modernizację starej elektrowni wodnej. Skorzystałoby na tym nawet 12,5 tysiąca gospodarstw domowych

Natalia Szitenhelm-Smeja

25 sierpnia 2022 13:30

Udostępnij
na Facebooku
1
5 000 000 000 koron na modernizację starej elektrowni wodnej. Skorzystałoby na tym nawet 12,5 tysiąca gospodarstw domowych

Elektrownie Røldal-Suldal zostały zbudowane w latach 60. przez Norsk Hydro. flickr.com/CC BY-NC-SA 2.0/Norsk Hydro ASA

Przedsiębiorstwo energetyczne Lyse zainwestuje 5 mld NOK w modernizację i rozbudowę kompleksu elektrowni wodnych w Røldal-Suldal. Firma chce dzięki temu zwiększyć roczną produkcję energii o 200-250 GWh, która zapewniłaby prąd nawet 12,5 tys. gospodarstw domowych.
Jak podaje Lyse w komunikacie prasowym, aby zapobiec deficytowi energii na rynku, konieczna jest zwiększona produkcja energii odnawialnej, która w przyszłości przyczyni się również do ograniczenia wysokich cen prądu. Dlatego przedsiębiorstwo inwestuje od 4. do 5 mld NOK w modernizację i rozbudowę elektrowni wodnej Røldal-Suldal powstałej w latach 60.

Pełna moc

Obecnie moc zainstalowana elektrowni jest stosunkowo niska, co powoduje ograniczenia w  wytwarzaniu energii, gdy zapotrzebowanie na nią jest największe. Poza tym zbiorniki na wodę mają małą pojemność. Inwestor chce zbudować na terenie kompleksu m.in. trzy nowe elektrownie, co pozwoliłoby zwiększyć roczną produkcję energii o 200-250 GWh i zapewnić 600 MW mocy zainstalowanej. Jak podaje Lyse, odpowiada to zużyciu energii elektrycznej przez 10 tys.-12,5 tys. gospodarstw domowych, i praktycznym podwojeniu mocy zainstalowanej. 

Przedsiębiorstwo wyznaczyło już kamień milowy projektu - w pierwszej połowie 2023 chce wysłać wniosek o koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej.
Elektrownie zostały zbudowane przez Hydro w połowie lat 60. z myślą o zaopatrywaniu w energię powstających w tym samym czasie fabryk Karmøy.

Elektrownie zostały zbudowane przez Hydro w połowie lat 60. z myślą o zaopatrywaniu w energię powstających w tym samym czasie fabryk Karmøy.Źródło: flirckr.com/CC BY-NC-SA 2.0/Norsk Hydro ASA

Tymczasem w lipcu pisaliśmy, że Ulla-Førre, kompleks energetyczny rozmieszczony w trzech gminach Rogaland i Agder, a zarazem największa elektrownia Europy Północnej, musiała wstrzymać prace powodu niskiego poziom zapelnienia zbiorników wody. - To najniższy poziom, jaki zaobserwowaliśmy od 20 lat – mówił wówczas Bjørn Sandvik nadzorujący Ulla-Førre.
Lyse, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Ryszard Lwie Serce

25-08-2022 19:25

"Przedsiębiorstwo wyznaczyło już kamień milowy projektu - w pierwszej połowie 2023 chce wysłać wniosek o koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej." normalnie czuje tutaj rękę Sasina

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok