Biznes i gospodarka

Elektrownia gazowa na Morzu Norweskim będzie bezemisyjna. Projekt Snøhvit Future dostał zielone światło

Monika Pianowska

14 sierpnia 2023 09:47

Udostępnij
na Facebooku
 Elektrownia gazowa na Morzu Norweskim będzie bezemisyjna. Projekt Snøhvit Future dostał zielone światło

Projekt Snøhvit Future ma wzmocnić pozycję Norwegii jako długoterminowego dostawcy gazu Equinor /wizualizacja S|nohvit Future/materiały prasowe

Norweski rząd zatwierdził plany dotyczące przyszłej eksploatacji złoża Snøhvit na Morzu Norweskim i terminala eksportowego gazu Hammerfest LNG na wyspie Melkøya. Zgoda zakłada kompresję na lądzie od 2028 roku i elektryfikację instalacji od 2030 roku.
Przedstawiciele Equinor zaprezentowali plany inwestycyjne ministrowi energii i ropy naftowej Terje Aaslandowi pod koniec grudnia, podczas uroczystej ceremonii w zakładzie skraplania gazu ziemnego LNG Hammerfest. Teraz oficjalnie otrzymali zielone światło.

Wkład w zmniejszenie emisji

Projekt Snøhvit Future ma wzmocnić pozycję Norwegii jako niezawodnego, długoterminowego dostawcy gazu produkowanego przy bardzo niskiej emisji gazów cieplarnianych oraz zapewnić długoterminową eksploatację i eksport surowca z Melkøya do roku 2050, pisze Equinor w sierpniowym komunikacie prasowym. To o 20 lat dłużej, niż wcześniej zakładano.

W porównaniu z wnioskiem spółki władze przesunęły rozpoczęcie elektryfikacji o dwa lata, z 2028 na 2030 rok. W tym okresie elektrownia nadal będzie pracować na turbinach gazowych. 

Elektryfikacja Hammerfest LNG zastąpi dzisiejsze turbiny gazowe energią elektryczną z sieci. Zmniejszy to emisję CO2 z zakładu o około 850 tys. ton rocznie. To ważna decyzja o redukcji emisji i dekarbonizacji wydobycia ropy i gazu w Norwegii oraz wkład w transformację energetyczną. Zakład produkcyjny LNG Hammerfest dostarcza średnio 6,5 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie.

Partnerzy Snøhvit inwestują 13,2 miliarda NOK (2022) w projekt Snøhvit Future.
 Na wizualizacji terminal eksportowego gazu Hammerfest LNG na wyspie Melkøya.

Na wizualizacji terminal eksportowego gazu Hammerfest LNG na wyspie Melkøya.Equinor /wizualizacja S|nohvit Future/materiały prasowe

Nowe miejsca pracy

Według Equinor projekt generuje znaczne zyski i miejsca pracy zarówno w Finnmark, północnej Norwegii, jak i na poziomie krajowym. Oczekuje się, że około 70 proc. wartości dodanej w fazie rozwoju trafi do firm norweskich. Zatwierdzenie Snøhvit Future zapewnia kontynuację działalności na Melkøya. Obecnie w zakładzie pracuje 350 stałych zatrudnionych oraz 150 wykonawców i praktykantów.
Regjeringen, Equinor
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok