Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Znów zatrzęsła się ziemia. Tym razem epicentrum w pobliżu Bergen Aktualności
Monika Pianowska 07 listopada 2017
11:00

Znów zatrzęsła się ziemia. Tym razem epicentrum w pobliżu Bergen

Skomentuj
Na zdjęciu ruiny elektrowni wodnej Toftestallen u wybrzeży wyspy Toftøy (Øygarden). wikimedia.org/ fot. Svein-Magne Tunli/ CC BY-SA 3.0
7 listopada rano w sporej części regionu Vestlandet nastąpiło trzęsienie ziemi o sile 3,8 w skali Richtera. Wstrząsy najbardziej dały o sobie znać w Bergen i okolicach, szczególnie w gminie Øygarden na zachodnim wybrzeżu Norwegii, gdzie zarejestrowano epicentrum.
Chociaż skutki trzęsienia ziemi o sile w przedziale 3,5-4,2 w skali Richtera uważa się za bardzo małe, to jednak okazało się ono odczuwalne przez mieszkańców regionu. Sam Uniwersytet w Bergen otrzymał ok. 100 zgłoszeń od świadków wstrząsów. Lokalna prasa informowała o przypadkach z Askøy, Sotra, Nordhordland, Fyllingsdalen i Bønes.
Według relacji mieszkańców okręgu Hordaland tuż przed godz. 10:00 dały się słyszeć odgłosy przypominające dudnienie nadjeżdżającego pociągu, w niektórych domach trzęsły się meble, np. regały z książkami.

Eksperci ocenili wydarzenie z 7 listopada za nieszkodliwe w porównaniu do trzęsień ziemi, jakie zdarzają się n świecie. Niemniej podobne zjawiska to w regionie południowo-zachodniej części Norwegii rzadkość: ostatnio wstrząsy tego typu i podobnym natężeniu miały w okolicach Bergen miejsce w 2000 roku.
Wykaz miejsc, w których zatrzęsła się ziemia, można sprawdzić pod tym adresem.
Źródła: tv2, ba.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas