Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Niewielkie trzęsienie ziemi w Norwegii. Sejsmolodzy: epicentrum było w okolicach Oslo Aktualności
Hanna Jelec 29 października 2017
09:33

Niewielkie trzęsienie ziemi w Norwegii. Sejsmolodzy: epicentrum było w okolicach Oslo

2
Skomentuj
Zapis ze stacji sejsmologicznej NORSAR NORSAR
W nocy z 28 na 29 października norwescy sejsmolodzy zarejestrowali odczuwalne dla mieszkańców wstrząsy. Dziś potwierdzają: we wschodniej Norwegii doszło do niewielkiego trzęsienia ziemi.
Reklama
W niedzielnią noc wschodnia Norwegia nie spała spokojnie. O godz. 2:07 doszło do trzęsienia ziemi, które mogli odczuć przede wszystkim mieszkańcy Østlandet.

Wstrząsy w okolicach Oslo

Według instytutu badawczego Norsar, do trzęsienia ziemi doszło w nocy, o godz. 2:07. Wstrząsy nie były niebezpieczne, ale przekroczyły próg 2,5 w skali Richtera.

Choć całe zdarzenie trwało od 10 do 15 sekund, służby bezpieczeństwa otrzymały sporo zgłoszeń od zaniepokojonych obywateli. Wstrząsy odczuli przede wszystkim mieszkańcy okolic Oslo, Romerike oraz Hønefoss. Według Bettiny Goertz-Allmann z Norsar, epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w Lillomarka, na północ od Oslo.

„To się zdarza”

Naukowcy uspokajają, że takie zdarzenia mają miejsce częściej, niż myślimy. – Niewielkie trzęsienia ziemi występują w Norwegii, ale nie na tyle często, żebyśmy zdążyli się przyzwyczaić – wyjaśnia Goertz-Allmann. Sejsmolog przyznaje jednak, że tym razem zgłoszeń od zaniepokojonych mieszkańców było więcej, niż zazwyczaj.

Kamran Irampour z Norsar dodaje, że sygnały o nadchodzącym trzęsieniu pojawiły się już wczoraj w stacjach w Norwegii Szwecji i Finlandii. Dokładne dane o sile i głębokości wstrząsów nie są jeszcze znane, jednak naukowcy określają je jako „niewielkie i raczej nieszkodliwe”.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Ewa Adam
Ewa Adam 29-10-2017 13:16

Hagan poczulo...

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Arkadiusz I
Arkadiusz I 29-10-2017 13:06

Solbergmoen też było czuć to trzęsie ziemi.

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas