Aktualności

Zmiany w regulacjach wjazdowych: kolejny kraj z kwarantanną, rząd akceptuje nowe certyfikaty covidowe

Emil Bogumił

03 września 2021 13:11

Udostępnij
na Facebooku
2

Nowe regulacje mają ułatwić podróżowanie z obszarów innych niż państwa EOG. /zdjęcie poglądowe, Fot. Léna Constantin - stock.adobe.com, licencja standardowa

Rada Ministrów postanowiła wpisać kolejne państwa na listę tzw. krajów pomarańczowych oraz czerwonych. Władze Norwegii zaakceptowały także certyfikaty covidowe kolejnych państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Trwają przygotowania do wprowadzenia udogodnień dla podróżujących z USA oraz Wielkiej Brytanii.
Reklama
Ministerstwo Zdrowia zaakceptowało certyfikaty covidowe osób, które zostały zaszczepione preparatami Sinopharm i Sinovac oraz Covishield (AstraZeneca produkowana w Indiach). Prace skupione były na opracowaniu systemu akceptującego kod QR osób, które przyjęły dawki wymienionych medykamentów. Resort planuje także umożliwić wydanie certyfikatów covidowych Norwegom, którzy przyjęli wymienione szczepionki za granicą. Zgodnie z obecnymi regulacjami, nie mogą oni zarejestrować ich w systemie służby zdrowia.

Od trzeciego września norweską granicę swobodnie przekroczą wszystkie osoby zaszczepione preparatami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków, WHO, rządy USA oraz Wielkiej Brytanii. Takie same regulacje dotyczyć będą osób, które przeszły w ciągu ostatnich sześciu miesięcy COVID-19. Poza Brytyjczykami i Amerykanami zmiany dotyczą podróżujących z Ukrainy, Turcji oraz Macedonii Północnej. Państwa te zostały włączone do unijnego systemu certyfikatów covidowych.
Osoby posiadające certyfikat covidowy zwolnione są z kwarantanny wjazdowej oraz testów po przekroczeniu granicy.

Osoby posiadające certyfikat covidowy zwolnione są z kwarantanny wjazdowej oraz testów po przekroczeniu granicy. /zdjęcie poglądowe, Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Zmiany na mapie kwarantanny

Drugiego września Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zaktualizowało mapę zakażeń w Europie. Na tej podstawie rząd i Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego przygotowały nowe przepisy wjazdowe dla wybranych państw. Rumunia straci status kraju zielonego, a Holandia i Słowenia przejdą ze statusu państwa pomarańczowego do czerwonego. Bez obostrzeń wjazdowych pozostają jedynie Węgry, Polska, Słowacja i Czechy.

Komunikat Rady Ministrów
Mapa ECDC z drugiego września 2021 roku.

Mapa ECDC z drugiego września 2021 roku. Fot. ECDC

Podróżujący do Norwegii z państw zielonych nie są poddawani kwarantannie. Przekraczający granicę po wizycie w kraju zaznaczonym na czerwono lub pomarańczowo muszą pozostać w izolacji domowej. Pasażerowie, który rozpoczęli podróż w regionie o zabarwieniu ciemnoczerwonym kierowani są na kwarantannę hotelową. Przepisy nie obowiązują osób zaszczepionych na COVID-19 oraz tych, które przeszły chorobę w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


55555555 55555555

04-09-2021 09:53

POLSKA...zielona wyspa...hehehe...

Kinga Nowak

04-09-2021 06:58

Mam rozumiec, ze jesli moja babcia ma certyfikat covid z USA to bedzie on juz dzialal ?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram