Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Zmiany w polskim i norweskim programie szczepień: latem preparat przyjmie każdy zainteresowany

Emil Bogumił

31 marca 2021 16:00

Udostępnij
na Facebooku
Zmiany w polskim i norweskim programie szczepień: latem preparat przyjmie każdy zainteresowany

Przyspieszenie programów szczepień ma nastąpić w kwietniu, kiedy państwa otrzymają dostawy nowych szczepionek. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Przedstawiciele polskiego i norweskiego rządu przedstawili zmiany w krajowych programach szczepień. 30 marca w obu państwach odbyły się konferencje, na których podsumowano dotychczasowy etap i przedstawiono scenariusze na wiosnę i lato. Zarówno w kraju fiordów, jak i nad Wisłą, szczepienia powinny zakończyć się latem 2021 roku.
Problemy z dostawami oraz wycofanie preparatu AstraZeneca wpłynęły na opóźnienie procesu szczepień w Norwegii. Według pierwotnych założeń, każda dorosła osoba miała otrzymać pierwszą dawkę na przełomie czerwca i lipca. 30 marca Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) poinformował, że termin wydłużył się do połowy lipca. Opóźnienia dotyczą także personelu medycznego, który na preparat poczeka do trzeciego tygodnia maja, a nie jak początkowo planowano do drugiej połowy kwietnia. Siedem dni później pierwszą dawkę otrzymają osoby w wieku od 55 do 74 lat, cierpiące na choroby podstawowe.

Pozytywny scenariusz FHI zakłada, że szczepienia całej populacji rozpoczęłoby się w czerwcu. Uzależnione jest od regularnych dostaw szczepionek Johnson & Johnsson i powrotu do wykorzystywania preparatu AstraZeneca. Realistyczny scenariusz, uwzględniający możliwość występowania trudności, zawiera prognozę szczepienia wszystkich obywateli w połowie lipca.

Polski rząd zmienia strategię szczepień

Odmienny program, w porównaniu do pierwotnych założeń, zaprezentował także polski rząd. W Narodowym Programie Szczepień zwiększono liczbę osób, które są uprawnione do szczepienia. Poszerzono także liczbę lokalizacji, w których można podać preparat.

W Polsce będzie można przyjąć szczepionkę w:

- przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych),
- szpitalach rezerwowych,
- szpitalach powiatowych (w każdym powiecie 1 szpital),
- punktach samorządowych (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy),
- punktach drive thru,
- zakładach pracy,
- aptekach.

– Teraz, chcąc przyspieszyć cały proces, wprowadzamy nowelizację Narodowego Programu Szczepień. Wchodzimy w etap szczepień populacyjnych – poinformował Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 12 kwietnia na szczepienie mogą zapisać się osoby urodzone w 1962 roku. Możliwość przystąpienia do programu codziennie otrzyma nowy rocznik. Obecny harmonogram uwzględnia okres do 23 kwietnia.

Według danych z 30 marca, pierwszą dawkę szczepionki przyjęły w Polsce ponad cztery mln osób. W pełni zaszczepionych zostało ponad dwa mln obywateli. Do 29 marca 615 566 Norwegów otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki na COVID-19. Odpowiada to 11,5 proc. mieszkańców Norwegii.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok