Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Żeby tradycji stało się zadość: norweska „choinka wdzięczności” jest już w drodze do Londynu Aktualności
Hanna Jelec 24 listopada 2018
08:00

Żeby tradycji stało się zadość: norweska „choinka wdzięczności” jest już w drodze do Londynu

Skomentuj
Uroczyste zapalenie światełek na norweskiej choince odbędzie się – jak zawsze – w pierwszy czwartek grudnia. Flickr/CC BY 2.0/Peter G. Trimming
Choinka, która stanie na londyńskim Trafalgar Square, jest już gotowa do drogi. To sposób Norwegów na podziękowanie Brytyjczykom za wsparcie podczas II wojny światowej.
21-metrowe okazałe drzewko to nie tylko piękny symbol Świąt, lecz także wyjątkowy sposób Norwegów na upamiętnienie wydarzeń sprzed dziesiątek lat.
Reklama

Z Oslo prosto do Londynu

20 listopada w lesie Nordmarka ścięto starannie wybrane drzewo świąteczne. 21-metrowy, blisko 80-letni świerk z Oslo – jak co roku – zostanie wysłany do Wielkiej Brytanii, gdzie rozświetli londyński Trafalgar Square. Drzewko zostanie przystrojone w norweskim stylu, a na jego gałęziach rozbłyśnie aż 500 białych światełek.
Ich uroczyste zapalenie odbędzie się – jak zawsze – w pierwszy czwartek grudnia. Londyńczycy rozpoczną w ten sposób okres świąteczny. Ceremonia przyciąga tysiące widzów. Przez kolejne tygodnie dookoła choinki będzie można usłyszeć wiele kolędowych zespołów lub zobaczyć szkolne przedstawienia. Drzewko z Oslo pozostanie na placu aż do święta Trzech Króli (6 stycznia).

Coroczne, świąteczne „dziękuję”

Tradycja przysyłania drzewka choinkowego z Oslo do Londynu została zapoczątkowana w 1947 roku. Od tej pory Norwegowie co roku wysyłają do stolicy Wielkiej Brytanii świąteczną choinkę jako symbol wdzięczności za pomoc udzieloną przez Brytyjczyków podczas II wojny światowej. Najczęściej jest to 50-,60-letni norweski świerk sięgający około 20 metrów wysokości. Zazwyczaj burmistrz Oslo wraz z brytyjskim ambasadorem oraz nadburmistrzem Opactwa Westminsterskiego wspólnie wybierają odpowiednie drzewo w lasach otaczających stolicę Norwegii.

Co ciekawe, podobne prezenty wysyłają sobie nie tylko Oslo i Londyn. Okazuje się, że co roku na główne place wielu brytyjskich miast trafiają choinki właśnie z Norwegii. Na przykład Bergen wysyła świerk do Newcastle, Stavanger – do Sunderland i Aberdeen, Edynburg zdobi choinka z Hordaland, zaś Grimsby dostaje świąteczny prezent prosto z Sortland.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas