Aktualności
Zdradzić mogą nawet zwiędłe kwiaty: policja ostrzega przed „świątecznymi włamaniami”
5

Zanim dojdzie do włamania, zaprawieni złodzieje obserwują okolicę i wybierają dostępne kąski. pxhere.com/ CC0 Public Domain
Okres wielkanocny w Norwegii sprzyja wyjazdom – wiele osób, korzystając z wiosennej pogody, spędza go za miastem, inni z kolei opuszczają kraj fiordów i świętują w rodzinnym domu. Policja ostrzega jednak, że to również idealny moment dla włamywaczy, którzy pod nieobecność właścicieli mogą splądrować lokum.
Uczula w związku z tym właścicieli i wynajmujących obiekty mieszkalne, aby przed ich opuszczeniem odpowiednio je zabezpieczyli i zastosowali kilka trików, żeby zmylić potencjalnych włamywaczy bądź utrudnić im „pracę”. Zachęca też do zapoznania się ze złodziejskimi sposobami na oznaczenie domu, który znalazł się na celowniku.
Złodzieje mają swój alfabet
Kawałek taśmy naklejony na klamkę, fragment zapałki porzucony na parapecie lub wetknięty między drzwi a framugę czy drobne pieniądze podłożone na werandę to tylko kilka z całego szeregu metod na oznaczenie idealnego domu do splądrowania praktykowanych przez włamywaczy. Jeśli przynęty nie znikną lub nie zmienią położenia, istnieje spore prawdopodobieństwo, że właściciele przez dłuższy czas są w nim nieobecni albo… niczego nie podejrzewają. Zanim dojdzie do włamania, zaprawieni złodzieje obserwują okolicę i wybierają dostępne kąski.
Udawać, że jest się na miejscu
Jak więc przed wyjazdem na urlop czy w delegację zmylić trop i zabezpieczyć swoje lokum? Poza zainstalowaniem porządnego systemu alarmowego policja radzi… udawać, że jest się na miejscu. Należy zadbać o szczegóły, np. nie dopuścić, aby w skrzynce na listy zbierała się nieodebrana korespondencja czy też nie zostawiać na widoku świeżych kwiatów, które pod nieobecność lokatorów będą więdły. Sygnałem dla włamywacza może być nawet ciągle pusty kosz na śmieci i nieskoszony trawnik (bądź w przypadku bardziej zimowej pogody nieodśnieżone podwórko). Do tego jednak niezbędne będzie zaangażowanie sąsiadów lub znajomych.
Samemu można za to zaprogramować radio i telewizję, żeby co jakiś czas włączały się i wyłączały, lepiej też ustawić przekierowanie połączeń telefonicznych. Policja odradza zostawiać mieszkanie zupełnie zaciemnione i z pozaciąganymi zasłonami czy firankami, ponadto zaleca nie wyłączać systemu światła reagującego na ruch, typu lampy ogrodowe na fotokomórkę. Trzeba też pamiętać o dokładnym zamknięciu garażu i mieć na względzie, aby nie zostawiać na widoku czy pod ręką narzędzi bądź drabiny, których można w każdej chwili użyć.
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
5
17-04-2019 20:34
13-04-2019 14:22
0
0
Zgłoś
13-04-2019 10:23
2
0
Zgłoś
12-04-2019 22:24
0
-3
Zgłoś