Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Ktoś narysował na twoim domu miniaturowe symbole? Policja radzi: miej oczy szeroko otwarte Aktualności
Monika Pianowska 17 września 2017
08:00

Ktoś narysował na twoim domu miniaturowe symbole? Policja radzi: miej oczy szeroko otwarte

1
Skomentuj
Proste krzyżyki to nie jedyne symbole, którymi mogą oznaczać domy złodzieje. tv2.no/screenshot
Na początku września funkcjonariusze z rejonu Kvam i Samnanger opublikowali na Facebooku post z ostrzeżeniem przed włamywaczami, których celem mogły paść domy w Hordaland. Wszystko przez tajemnicze krzyżyki namalowane na jednej z posesji w miejscowości Vikøy.
Właściciel domu zauważył, że w trzech różnych miejscach na terenie jego posiadłości pojawiły się znaki X, i swoje odkrycie zgłosił na komisariat. Policjanci z rejonu wyjaśnili wtedy, że w ten sposób złodzieje często oznaczają budynki, do których mają zamiar się włamać.
Reklama

Jak ustrzec się przed włamaniem?

Zazwyczaj są one umiejscawiane w mało oczywistych i widocznych punktach, np. za progiem czy przy parapetach. Jak postępować, gdy potencjalne oznaczenia włamywaczy znajdzie się na swoim domu lub w sąsiedztwie?

Przede wszystkim, aby nasza posiadłość nie kusiła złodziei, funkcjonariusze radzą ukryć wartościowe rzeczy, żeby nie były widoczne z zewnątrz. Zaleca się to szczególnie, gdy w planach znajdzie się wyjazd na dłużej.
Poza tym warto rozejrzeć się po okolicy, czy nie pojawił się w niej nieznany samochód (a jeśli tak, zrobić mu zdjęcie i spisać numery rejestracyjne z tablic), oraz wypytać sąsiadów, czy nie zauważyli na swoich posesjach niczego niepokojącego.
Krzyżyki to oczywiście nie jedyne symbole, którymi złodzieje mogą oznaczyć obrany cel. Włamywacze posługują się bowiem pewnymi kodami. Poniższa grafika przedstawia przykładowe oznaczenia, jakie złodzieje mogą zostawić na czyjejś posesji. Legendę sporządzili brytyjscy policjanci z Devon i Conwall.
Powtarzające się kody stosowane przez włamywaczy. Kolejno (z góry na dół): chronione alarmem, wystraszony, już wcześniej okradziony, słaba kobieta, zbyt ryzykowne, nic wartego kradzieży.
Powtarzające się kody stosowane przez włamywaczy. Kolejno (z góry na dół): chronione alarmem, wystraszony, już wcześniej okradziony, słaba kobieta, zbyt ryzykowne, nic wartego kradzieży. tv2.no/screenshot
Źródło: TV2.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
josefino
josefino 11-01-2020 14:50

To od razu sam namaluj sobie krzyżyk w kółku i po sprawie.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas