Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Zasiłek pielęgnacyjny w Norwegii: od 1 października zmiany w przyznawaniu pleiepenger

Maja Zych

02 października 2017 15:00

Udostępnij
na Facebooku
Zasiłek pielęgnacyjny w Norwegii: od 1 października zmiany w przyznawaniu pleiepenger

Nowe zasady przyznawania zasiłku pielęgnacyjnego weszły z początkiem października. fotolia.com - poomsak - royalty free

1 października w życie weszły nowe przepisy dotyczące pleiepenger, czyli zasiłku pielęgnacyjnego. Jak podaje NAV (Urząd Pracy i Polityki Socjalnej), oznacza to między innymi zmiany w długości pobierania wsparcia finansowego oraz w składaniu wniosków.
Regulacje dotyczą zasiłków przyznawanych na opiekę nad chorym lub niepełnosprawnym dzieckiem.

Pleiepenger – czyli zasiłek pielęgnacyjny – zastępuje pensję w przypadku, gdy poświęcamy się opiece nad członkiem rodziny. Zazwyczaj przysługuje on w przypadku opieki nad dziećmi, jednak można go również otrzymać dla dorosłych członków rodziny, którym choroba uniemożliwiła samodzielne życie.

Mniejszy zasiłek, ale dłużej

Do najważniejszych zmian w przyznawaniu pleiepenger zalicza się wiek dziecka, na które przysługuje wsparcie. Od października tego roku o zasiłek pielęgnacyjny mogą ubiegać się rodzice dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia – do tej pory granica wieku wynosiła 12 lat. Mniej rygorystyczne będą również kryteria co do poziomu niepełnosprawności lub choroby.

Pełną kwotę zasiłku będzie można od teraz otrzymać jedynie przez 1 rok, natomiast do 4 lat wydłuży się okres przyjmowania zasiłku w wymiarze 66 proc. Jeśli dziecko będzie jednak cierpieć na chorobę zagrażającą życiu lub dozna urazu, z powodu którego wymagać będzie stałej opieki, łączny okres pobierania pleiepenger wydłużyć będzie można nawet do 10 lat.  

Jeśli dziecko będzie pozostawać pod opieką innych osób niż rodzice, wysokość zasiłku będzie mogła być obniżona nawet do 20 proc. – do tej pory minimalna wysokość zasiłku wynosiła 50 proc. wynagrodzenia. Przestanie obowiązywać też okres karencji, tzn. zasiłek będzie przysługiwać rodzicom już od pierwszego dnia nieobecności w pracy.  

Zmiany obejmą też sposób składania wniosków do NAV. Zaświadczenie lekarskie dołączone do wniosku o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego na pierwsze 8 tygodni będzie musiało zostać wypełnione przez lekarza szpitalnego. Po upływie 8 tygodni wymagane będzie złożenie nowego wniosku, do którego zaświadczenie będzie mógł dołączyć lekarz specjalista.  

Szczegółowe informacje dotyczące zmian w przyznawaniu zasiłku pielęgnacyjnego na dziecko można znaleźć na stronie NAV.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok