Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,15%, 100 000kr. over 5 år, kost 37 120kr., Totalt 137 120kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Zasiłek pielęgnacyjny nie tylko na dzieci. Pleiepenger: Norwegia pomaga w opiece nad chorymi bliskimi  Praca i pieniądze
Monika Pianowska 06 kwietnia 2017
08:00

Zasiłek pielęgnacyjny nie tylko na dzieci. Pleiepenger: Norwegia pomaga w opiece nad chorymi bliskimi

2
Skomentuj
W Norwegii można otrzymać świadczenia na schorowaną bliską osobę. fotolia.pl - royalty free
Spośród wszystkich norweskich zasiłków opiekuńczych i pielęgnacyjnych niewiele dotyczy osób starszych lub schorowanych. Podczas gdy możemy liczyć na urlopy rodzicielskie, pomoc państwa z tytułu opieki nad dziećmi i rozmaite dofinansowania związane z ich rozwojem, NAV(Urząd Pracy i Polityki Socjalnej) zdawkowo wspomina o sytuacjach, w których to akurat nie dziecko wymaga szczególnej pomocy. Jak więc postępować, kiedy to któremuś z naszych rodziców lub bliskiej nam osobie choroba uniemożliwi samodzielne życie?
Pleiepenger – czyli zasiłek pielęgnacyjny – zastępuje pensję w przypadku, gdy poświęcamy się opiece nad członkiem rodziny. Dotychczas skupialiśmy się na świadczeniach związanych z dziećmi, teraz jednak postanowiliśmy omówić zgoła inny przypadek, mianowicie dorosłych członków rodziny, którym choroba uniemożliwiła samodzielne życie.

Gdy chcemy ubiegać się o świadczenia socjalne, a sytuacja dotyczy bliskiej nam osoby (członka rodziny, partnera bądź przyjaciela) w ostatnich etapach jej życia, mowa o zasiłku Pleiepenger for nærstående i livets sluttfase.
Reklama

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny na chorego członka rodziny?

Przede wszystkim, aby móc ubiegać się o pleiepenger, bliska nam osoba, opiece nad którą chcemy się poświęcić, musi wyrazić na to zgodę. Jeżeli jednak jest ona zbyt chora, by móc zrobić to samodzielnie i z własnej woli, należy to uwzględnić w formularzu aplikacyjnym.

Ponadto osoba wymagająca opieki musi mieszkać we własnym domu lub w domu swojego opiekuna, czyli osoby ubiegającej się o zasiłek. Świadczenie przestaje przysługiwać, jeśli osoba, nad którą sprawuje się opiekę, trafia do domu seniora bądź podobnego ośrodka opieki, lub po jej śmierci.

Jakie jeszcze wymogi musimy spełnić?

Żeby móc ubiegać się o świadczenia z tytułu opieki nad schorowaną osobą, należy mieć w Norwegii minimum 4-tygodniowy staż pracy. Świadczeniobiorca musi poza tym należeć do państwowego systemu ubezpieczeń.

Ponadto podstawowym wymogiem jest utrata regularnej pensji właśnie z powodu poświęcenia swojej pracy i czasu na poczet troski o bliską osobę.

Miesięczne wynagrodzenie potencjalnego świadczeniobiorcy musi stanowić przynajmniej połowę podstawowej kwoty trafiającej co miesiąc do państwowego systemu ubezpieczeń, a jego absencja w pracy w ciągu czasu pobierania świadczeń – wynosić przynajmniej 20 proc. etatu, czyli np. dzień nieobecności w tygodniu.

Jaką kwotę można otrzymać?

.

Zasiłek pielęgnacyjny na chorą osobę wylicza się i wypłaca na tej samej zasadzie co zasiłek chorobowy, z tym zastrzeżeniem, że pracodawca nie jest zobowiązany do wypłaty środków za początkowe 16 dni nieobecności chorobowej pracownika (arbeidsgiverperiode). Dochód minimalny danej osoby musi wynosić 0,5 stawki G, czyli 46 288 NOK. Zasiłek pielęgnacyjny będzie również wypłacany jedynie za dni robocze (poniedziałek-piątek), bez uwzględniania weekendów.

Beneficjentom zasiłku pielęgnacyjnego przysługują także feriepenger. NAV wypłaci jednak wynagrodzenie urlopowe wyliczone na podstawie pierwszych dwunastu tygodni czasu pobierania zasiłku. Zasiłek nie przysługuje osobom przebywającym na urlopie wakacyjnym, dlatego istotne jest uprzednie poinformowanie instytucji o planach wyjazdowych.

Jak długo można otrzymywać świadczenie?

Zasiłek na chorą osobę w ostatnich etapach jej życia można pobierać do 60 dni. Jeśli chory ma więcej niż jednego opiekuna, dni kumulują się, ale wypłacana kwota wyliczana jest wciąż za jeden dzień dla jednej osoby, która w danym dniu sprawuje opiekę.

Jeśli opiekun pracuje w niepełnym wymiarze godzin, ale sprawuje nad bliskim pełnowymiarową opiekę, straci prawo do zasiłku po upływie 60 dni roboczych. Jeśli natomiast opiekuje się on chorą bliską osobą tylko przez część dnia, NAV i tak liczy to jako cały dzień roboczy w puli przysługujących 60.

Jakie obowiązują formalności?

Aby ubiegać się o Pleiepenger for nærstående i livets sluttfase, należy wypełnić i podpisać formularz Søknad om pleiepenger i livets sluttfase (Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny na ostatnie etapy życia – NAV 09-12.05), dostępny na stronie NAV-u w zakładce Skjema. W podaniu znajdują się również rubryki do wypełnienia przez lekarzy bądź pracownika placówki służby zdrowia, w której leczył się pacjent.

NAV wymaga także informacji na temat zarobków świadczeniobiorcy:

Jeśli jest on zatrudniony, pracodawca musi wypełnić formularz dotyczący zarobków beneficjenta i odprowadzanego podatku (NAV 08-30.01), a następnie odesłać go do NAV-u. Jeśli dni nieobecności pracownika nie następowały kolejno po sobie, pracodawca musi załączyć informacje o dochodzie za każdy okres absencji w miejscu pracy wraz z wykazem dni, które zatrudniony opuścił w pracy na poczet opieki nad bliską osobą.

Jeśli ubiegający się o zasiłek na umierającą bliską osobę prowadzi własną działalność gospodarczą lub jest pracownikiem niezależnym, wykonującym jedynie projekty na zlecenie, musi on wypełnić samodzielnie formularz NAV 09-35.01.
Jeśli przyszły świadczeniobiorca jest akurat bezrobotny, musi wypełnić formularz NAV 08-4.05.

Termin ostateczny

NAV musi otrzymać wszelkie niezbędne informacje nie później niż 3 miesiące od miesiąca, w którym zaczęła się absencja beneficjenta w pracy na poczet opieki nad bliskim. Na przykład jeśli składa on podanie o przyznanie zasiłku od czerwca, musi dosłać do instytucji wszystkie dane przed wrześniem. Na nim właśnie spoczywa odpowiedzialność, żeby upewnić się, czy formularz wraz z pełną dokumentacją zostały złożone na czas.

Należy niezwłocznie zawiadomić NAV, gdy:

– osoba, którą się zajmowaliśmy, trafia do ośrodka opieki;
– osoba, którą się zajmowaliśmy, umiera;
– pracujemy dłużej niż dotychczas lub w ogóle wracamy do pracy na regularny etat;
– jedziemy na wakacje.

Płatności

Kiedy formularz aplikacyjny zostaje wypełniony prawidłowo, a NAV uzyskuje niezbędne informacje od pracodawcy, prośba może zostać rozpatrzona. Czas rozpatrywania podania może się różnić w zależności od zamieszkiwanego okręgu. Po upłynięciu ok. 1,5 tygodnia od złożenia podania do NAV, można się zalogować na swoje konto w instytucji, aby śledzić status podania.

Kiedy zasiłek pielęgnacyjny na chorą osobę zostanie przydzielony, a NAV otrzyma niezbędne informacje na temat pensji i dni opuszczonych w pracy świadczeniobiorcy z powodu sprawowania opieki nad bliską osobą:

  • Pieniądze znajdą się na jego koncie przed 25 dniem miesiąca; w grudniu kwota trafia do niego w okolicach 12;

  • W przypadku nowych podań złożonych przed 20 dniem miesiąca lub przed 12 grudnia beneficjent otrzyma należność, gdy tylko prośba zostanie rozpatrzona pozytywnie.
Aby zweryfikować swoją listę płatności, można się zalogować na swój profil w NAV i wejść w zakładkę Twoje płatności (Dine utbetalinger).

W razie dodatkowych pytań należy zadzwonić do NAV pod numer 0047 55 55 33 33. Aby porozmawiać z konsultantem na temat zasiłku pielęgnacyjnego na schorowaną osobę, należy najpierw wybrać opcję 3 (która przekieruje do konsultanta odpowiedzialnego za udzielanie informacji dotyczących świadczeń na rodzinę).


Artykuł powstał w oparciu o informacje umieszczone na stronie NAV-u, zaktualizowane ostatnio 23 stycznia 2017 r.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
mmalina
mmalina 28-10-2018 15:56

luka85 napisał:
Witam. Znalazłem sie właśnie w takiej sytuacji. Moj ojciec miał wypadek samochodowy, niedługo wychodzi ze szpitala i na początku będzie potrzebował stałej pomocy. Czy zasiłek bedzie mi sie należał jesli będę sprawowal opieke nad nim w Polsce????

Jesli jest na ostatnim etapie zycia tzn umierajacy, to tak

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Łukasz Bogdanowicz
Łukasz Bogdanowicz 27-10-2018 19:56

Witam. Znalazłem sie właśnie w takiej sytuacji. Moj ojciec miał wypadek samochodowy, niedługo wychodzi ze szpitala i na początku będzie potrzebował stałej pomocy. Czy zasiłek bedzie mi sie należał jesli będę sprawowal opieke nad nim w Polsce????

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas