Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Wzdłuż drogi postawiono inteligentne lampy. Wyłączają się same, gdy nie są potrzebne

Krystian Łukowicz

14 grudnia 2017 09:00

Udostępnij
na Facebooku
6
Wzdłuż drogi postawiono inteligentne lampy. Wyłączają się same, gdy nie są potrzebne

Droga wzdłuż Tyrifjorden była nieoświetlona przez wiele lat. Teraz jest bezpieczniej, a dodatkowo-oświetlenie oszczędza energię. Maxpixel/CC0

Na początku grudnia droga biegnąca wzdłuż jeziora Tyrifjorden została najdłuższą drogą w Norwegii, którą wyposażono w inteligentne lampy. Nowe oświetlenie uruchamia się dopiero, kiedy czujnik ruchu wykryje zbliżający się pojazd. Przez resztę czasu pozostaje przygaszone, oszczędzając do 2100 kW na tydzień.

Ciemność widzę, ciemność

Droga numer 155 w gminie Hole była nieoświetlona od wielu lat. Mieszkańcy mówią o całkowitej ciemności, którą pokonać musieli kierowcy podróżujący nocą. Od niedawna komfort jazdy po zachodzie słońca zdecydowanie się poprawił — wzdłuż drogi działają już lampy. Nie byle jakie.
Innowacją ledowego oświetlenia drogi wzdłuż jeziora jest ich automatyka i fakt, że nie działają cały czas z taką samą mocą. Lampy świecą najmocniej, dopiero kiedy zamontowany sensor wyczuje zbliżający się pojazd. Gdy samochód się oddala to światło automatycznie słabnie do 20 proc. swojej mocy.
Po lewej widać światła zapalone zaraz po przejechaniu samochodu. Po prawej przygaszone żarówki, świecące tylko częścią swojej mocy.
Po lewej widać światła zapalone zaraz po przejechaniu samochodu. Po prawej przygaszone żarówki, świecące tylko częścią swojej mocy. screenshot/https://www.nrk.no/buskerud/radarstyrte-gatelys-foler-bilane-nar-dei-kjem-1.13808670/Idar Hole Krogstadt

Światełko w tunelu

Rozwiązanie tego typu pozwala oszczędzić dużo energii, która często marnuje się w przypadku tradycyjnych lamp ulicznych. Ruch na drodze wzdłuż Tyrifjorden jest na tyle mały, że tradycyjne oświetlenie działające całą noc z taką samą mocą nie jest potrzebne. Statens vegvesen szacuje, że nowe oświetlenie pozwoli zaoszczędzić do 2100 kW energii na tydzień. Przekładając zużycie energii na pieniądze, kwota zainstalowania lamp powinna zwrócić się w ciągu kilku lat.
Inteligentne lampy w gminie Hole to nie pierwsze takie rozwiązanie w Norwegii. Zarząd Dróg zastosował kilka automatycznych lamp w Oslo w 2006 roku. Wówczas była to pierwsza taka inicjatywa nie tylko w kraju fiordów, ale i w całej Europie.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


jan paweł

14-12-2017 23:01

morss. napisał:
Satan napisał:
Na mojej wsi tez sa takie lampy.
Daja zupelnie inne swiatlo, ale najwazniejsze jest to, ze nie generuja ciepla (lampy LED).
Brawo dla gospodarzy mojej wsi - myslmy o naszej planecie!

Nawet najlepsza/ najoszczędniejsza lampa drogowa LED, daje również ciepło w zależności od wielkości przekroju i ilości samych \\\"plamek ledowych\\\" jak i prostownika.
Następna bzdura pod publikę.
Mamy takie lampy przenośne na budowie i obecnie bez problemu suszymy na prostownikach mokre rękawice, jedyny pożytek to jakość światła/lux.
Sama lampa jednak jest bardzo ciężka właśnie przez ten prostownik i \\\"żeberka chłodzące\\\".


Panie madry inaczej... To przeciez o to chyba chodzi, zeby stosunek ilosci zuzytego pradu do uzyskanej ilosci swiatla jak najnizszy...To ze suszysz rekawice to nic nie znaczy. Na zwyklych halogenach wysuszylbys 10x tyle rekawic majac tyle samo swiatla

Eldur Sevarsson

14-12-2017 18:24

"Mieszkańcy mówią o całkowitej ciemności, którą pokonać musieli kierowcy podróżujący nocą"
W nocy jest ciemno i nie powinno to chyba już nikogo dziwić.
A samochody są wyposażone w swoje lampy które oświetlają drogę i to tez już powinno być oczywiste, chyba.....

Josef Satan

14-12-2017 14:42

Na mojej wsi tez sa takie lampy. Daja zupelnie inne swiatlo, ale najwazniejsze jest to, ze nie generuja ciepla (lampy LED).
Brawo dla gospodarzy mojej wsi - myslmy o naszej planecie!

Marian Paździoch

14-12-2017 13:30

U mnie taką postawili. Jak jest poniżej -5 to trzeba pod nią trochę postać by się włączyła. Poniżej -10 z minutę!!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok