Aktualności

Wyższe opłaty za prąd. W tym roku ceny wzrosły o 9 procent

Krystian Łukowicz

01 grudnia 2017 12:40

Udostępnij
na Facebooku
1

W 2017 roku norweskie gospodarstwa muszą zapłacić trochę więcej za prąd. Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0/Øyvind Holmstad

Pod koniec listopada Centralne Biuro Statystyczne (SSB) opublikowało dane, z których wynika, że cena prądu w trzecim kwartale jest o 9 proc. wyższa niż w rok temu w tym samym okresie.
Reklama
W trzecim kwartale 2017 roku Norwegowie za kilowatogodzinę prądu zapłacili 33,3 øre więcej niż w tym samym okresie rok temu. Do tej kwoty trzeba doliczyć podatki wynoszące 34 øre za kilowatogodzinę i opłaty przesyłowe (nettleien) za 27,9 øre. Łącznie norweskie gospodarstwo domowe musiało zapłacić średnio 95,2 øre za kWh.

Skąd te podwyżki?

Jak tłumaczy Norweska Dyrekcja Zasobów Wodnych i Energii (NVE) wzrost cen prądu jest skutkiem wzrostu cen węgla. Drugim czynnikiem skoku cenowego jest zastój energetyki jądrowej w Szwecji, przez co Norwegia prowadzi intensywny eksport energii elektrycznej do swoich sąsiadów.
Warto pamiętać, że ceny za prąd w Norwegii różnią się w zależności od podpisanej umowy z dostawcą. Najmniej płacą gospodarstwa, które podpisały umowy roczne z ustaloną z góry ceną za elektryczność — średnio 31 øre za kWh. Więcej płacą zawierający drugi rodzaj umowy, która zobowiązuje do płacenia zmiennej ceny, zależnej od aktualnej sytuacji rynkowej. W ramach takich umów Norwegowie płacili średnio 32,3 øre za kWh.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Jan Kowalski

02-12-2017 10:48

Kupujcie wiecej samochodow elektrycznych, to sie nie pozbieramy z cenami pradu.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram