Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Fastpris czy spotpris? Którego dostawcę prądu wybrać? [PRZEGLĄD]

Joanna Chmara

28 lutego 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Fastpris czy spotpris? Którego dostawcę prądu wybrać?  [PRZEGLĄD]

Jakiego dostawcę wybrać? MN

Do norweskich gospodarstw domowych prąd dostarcza ponad stu dostawców, więc wybór odpowiedniego może niektórym sprawić nie lada trudność. Czym się różni fastpris od spotpris, jak wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję? Przygotowaliśmy poradnik, dzięki któremu nie przepłacicie za energię elektryczną w Norwegii.
Wybór dostawcy energii elektrycznej w Norwegii to bardzo istotna kwestia. Najczęściej prąd służy nie tylko do zasilania oświetlenia oraz urządzeń codziennego użytku, lecz także do ogrzewania mieszkania i wody. Dlatego, tym bardziej ważne jest, żeby podjąć dobrą decyzję i podpisać umowę z firmą, która oferuje najlepsze warunki.

Spotpris, fastpris, variabel – o co w tym wszystkim chodzi

Norweski rynek energetyczny różni się od polskiego przede wszystkim tym, że żaden z dostawców energii nie jest jej producentem. Dostawcy skupują prąd na giełdzie (innkjøpspris to właśnie rynkowa cena kilowatogodziny na giełdzie) i w różnych taryfach odsprzedają go użytkownikom, doliczając opłatę abonamentową lub/oraz opłatę za wynajem linii elektrycznej, czyli nettleie.

Jeśli po przeprowadzce do Norwegii nie wybierzemy dostawcy prądu, do naszego rachunku zostanie doliczona karna opłata, tzw. ventetariff.

Jeśli ktoś podpisze umowę na stawkę stałą (fastpris), przez cały okres trwania umowy będzie płacił tyle samo za każdą kilowatogodzinę zużytego prądu, niezależnie od tego, jak zmieniać się będzie jego cena na giełdzie. Taka taryfa zapewnia większą przewidywalność wydatków, jednak jej wybór to też ryzyko – można znacznie przepłacić, jeśli rynkowa cena energii będzie spadać. Umowę tego typu najczęściej zawiera się na dłuższy okres, bez możliwości złożenia wypowiedzenia przed jego upływem.

W umowie na spotpris opłata za prąd zależy od jego aktualnej ceny na giełdzie.
Cena będzie się zmieniać co godzinę – może to oznaczać spore wahania w wysokości rachunków, jednak często jest to finansowo korzystniejsza opcja niż fastpris. Dodatkową zaletą jest możliwość zmiany dostawcy niemal w każdym czasie.

Trzecią opcją jest variabel prisrównież zależy od zmian cen na rynku, jednak najczęściej jedynie co dwa tygodnie dostawca dopasowuje stawkę dla klienta do aktualnej ceny giełdowej.

Który dostawca jest najtańszy?

Konkurencja na rynku energetycznym w Norwegii jest spora. Aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę, najlepiej skorzystać z porównywarki cen stworzonej przez Urząd Ochrony Konsumenta (Forbrukerrådet) – strompris.no. Należy podać: swój adres zamieszkania, wielkość i typ mieszkania oraz przewidywane zużycie energii – wówczas otrzyma się ranking ofert najbardziej opłacalnych w danym regionie, które uwzględniają indywidualne potrzeby.

Jednak, żeby ułatwić naszym czytelnikom wybór dostawcy prądu, zrobiliśmy przegląd różnych operatorów dla różnych regionów kraju – opisujemy kilku dostawców, których oferty zwróciły naszą uwagę.
W porównywarce trzeba wpisać adres, wielkość mieszkania, przewidywane zużycie energii
W porównywarce trzeba wpisać adres, wielkość mieszkania, przewidywane zużycie energii screenshot/strompris.no

Agva Kraft

Oferuje energię, która pochodzi w 100 proc. z odnawialnych źródeł, przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska. Nie dolicza do rachunku stałej opłaty miesięcznej, dzięki czemu rachunki są naprawdę niskie.
screenshot agva.no

Oslo Kraft AS

Oferuje szczególnie korzystne warunki klientom, dla których liczy się przewidywalność wydatków. Proponuje między innymi taryfy ze stałą opłatą miesięczną, z możliwością wypowiedzenia umowy przed jej wygaśnięciem.
screenshot oslokraft.no

Svorka Energi

Proponuje nowym klientom różnorodne akcje promocyjne, na przykład 14,90 øre/kWh przez pierwsze dwa miesiące umowy (czyli stawkę niższą niż rynkowa, bez dodatkowych opłat).
screenshot svorka.no

Akraft, Norges Energi, Gudbrandsdal Energi

Akraft jako nowy operator na norweskim rynku ambitnie walczy o pozyskanie nowych klientów, oferując niezwykle korzystne promocje, obowiązujące nawet sześć miesięcy. Warto również zapoznać się z ofertami bardziej znanych dostawców. Według wewnętrznego badania opinii firmy Norges Energi oraz Gudbrandsdal Energi klienci zadowoleni są właśnie z usług tych dwóch firm.
forbrukernet.com
Źródła: bi.no, strompris.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Aleks2

01-03-2017 10:18

Warto korzystać z rozwiązań, które pomagają oszczędzać na rachunkach za energię. W Polsce mamy np. grupowe zakupy prądu, a mało osób o tym wie, że organizowane są online na platformie Ogarniamprad.pl i każdy się może zarejestrować i kupić prąd w grupie zakupowej, co daje szanse na uzyskanie bardzo korzystnej ceny.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok