Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Wysokie podatki, monopol i zakaz reklamy: Norwegia boi się złagodzić politykę alkoholową

Emil Bogumił

03 czerwca 2021 16:00

Udostępnij
na Facebooku
Wysokie podatki, monopol i zakaz reklamy: Norwegia boi się złagodzić politykę alkoholową

Norwescy politycy od wielu lat negatywnie podchodzą do łagodzenia polityki alkoholowej. Fot. Aksel Lian, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Rząd przedstawił główne założenia Krajowej Strategii Alkoholowej w Norwegii na lata 2021-2025. Rada Ministrów wyznaczyła sześć priorytetów w tym zakresie. Pierwszym i jednym z najważniejszych ma być kontynuowanie i poszerzanie dotychczasowej polityki państwa.
Rządzący zwracają uwagę, że krajowe środki dotyczące alkoholu opierają się na solidaryzmie społecznym i zwróceniu uwagi na zdrowie publiczne. – Rząd kontynuuje główne założenia polityki alkoholowej. System koncesyjny, zakaz reklamy, podatki od alkoholu, monopol na sprzedaż i ograniczenia wiekowe są skutecznymi instrumentami skierowanymi do obywateli, które przyczyniły się do stosunkowo niskiego spożycia alkoholu w Norwegii w kontekście średniej europejskiej. [...] Alkohol jest ściśle regulowany przez wzgląd na solidarność całego społeczeństwa z osobami, które spożywają go w szkodliwych ilościach – tłumaczy minister zdrowia Bent Høie na łamach komunikatu opublikowanego w połowie marca.

Cel: redukcja alkoholizmu w Norwegii

Długofalowe działania rządu dotyczą lat 2010-2025. Główne założenia strategii mają przyczynić się do zmniejszenia liczby osób, które spożywają alkohol w szkodliwych ilościach. Filarami państwowego programu w latach 2021-2025 będą:
  • kontynuowanie ogólnych działań podjętych w latach poprzednich,
  • wspieranie profilaktyki w gminach,
  • wzmocnienie wczesnych działań skierowanych do osób nadmiernie spożywających alkohol,
  • promowanie stref bezalkoholowych przy współpracy z wolontariuszami i innymi instytucjami,
  • wzmocnienie wiedzy dotyczącej alkoholu,
  • nadanie priorytetu badaniom, które dotyczą spożycia alkoholu.

Rządzący zwracają uwagę, że w najbliższych latach chcą zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat chorób, szkód i urazów, jakich można dostać w wyniku nadmiernego spożycia alkoholu. Chcą także zwiększyć dostępność usług wspierających osoby pijane lub dotknięte alkoholizmem. Podstawowe działania mają być możliwe we wszystkich zakładach opieki medycznej.
Jeden na dziesięciu ankietowanych przez SSB w Norwegii przyznał się zwiększonego spożycia alkoholu w 2020 roku.

Jeden na dziesięciu ankietowanych przez SSB w Norwegii przyznał się zwiększonego spożycia alkoholu w 2020 roku. Fot. Fotolia

Jak wynika z danych opracowanych przez analityków Światowej Organizacji Zdrowia, spożycie alkoholu w Norwegii spada. Kraj fiordów zajął 80. miejsce spośród 189 państw. Przeciętny Norweg spożywał 7,5 litra alkoholu rocznie. Do najpopularniejszych zaliczało się piwo i wino.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok