Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Aktualności

Wyruszą po najstarszy lód na świecie. Norwegowie z Instytutu Polarnego mają wielkie plany

Hanna Jelec

17 listopada 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Wyruszą po najstarszy lód na świecie. Norwegowie z Instytutu Polarnego mają wielkie plany

Norwegowie chcą przeprowadzać badania na Wschodniej Antarktydzie. Nocą temperatury będą dochodzić tu do minus 45 stopni. Wikimedia Commons/CC0

Dwóch naukowców z Norweskiego Instytutu Polarnego bierze udział w wyprawie po najstarszy lód na świecie. Badacze uważają, że znajdą go w okolicach stacji Valkyrie Dome na Wschodniej Antarktydzie – w miejscu, gdzie do tej pory mieli okazję pracować jedynie Japończycy.
Naukowcy z Norweskiego Instytutu Polarnego będą częścią zespołu badaczy z 14 różnych krajów, a wszystko odbędzie się w ramach projektu „Beyond Epica”.
Reklama

Wyruszą „latem”

Dwaj członkowie Norweskiego Instytutu Polarnego, Jean-Charles Gallet i Brice Van Liefferinge, mają zamiar rozpocząć swoją wyprawę po najstarszy lód na świecie „latem” – w czasie, gdy na Antarktydzie będą panowały temperatury oscylujące w granicach minus 45 stopni w nocy i minus 25 stopni w dzień. Naukowcy tłumaczą, że to jedyny moment, gdy faktycznie będą w stanie przetrwać pracę. Każdy z nich będzie miał na sobie warstwy specjalistycznych ubrań, których łączna waga wyniesie około 50 kg.

Poszukiwacze chcą pracować w okolicach stacji Valkyrie Dome (zwaną także Dome F lub Dome Fuji) na Antarktydzie Wschodniej, we wschodniej części Ziemi Królowej Maud. Wcześniej pracowali tu jedynie japońscy naukowcy.

Norwegowie przyznają, że liczą na sukces: Valkyrie Dome to jedno z najzimniejszych miejsc na ziemi, a temperatura może zejść tu poniżej minus 90 stopni Celsjusza. Odwierty w poszukiwaniu najstarszego lodu na świecie odbędą się na wysokości 3 800 metrów i głębokości 2 500 metrów. Badacze obstawiają, że znalezisko miałoby liczyć sobie od 1,2 do 1,5 miliona lat.

Badacze z 14 państw

Wyprawa norweskich naukowców to efekt przystąpienia kraju fiordów do projektu Beyond Epica. Wraz z nimi w zespole badaczy znajdą się członkowie 13 innych krajów z Unii Europejskiej. Japonia, która do tej pory nie była skora do współpracy, również wyraziła chęć wsparcia zespołu – podobnie jak badacze ze Stanów Zjednoczonych.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok