Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Aktualności

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Na kogo mogą zagłosować Polacy w Norwegii?

Emil Bogumił

07 czerwca 2024 11:54

Udostępnij
na Facebooku
8
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Na kogo mogą zagłosować Polacy w Norwegii?

Ostatnie sondaże dają zwycięstwo ugrupowaniu premiera Donalda Tuska, czyli Koalicji Obywatelskiej. Fot. materiały prasowe KPRM (Flickr.com, CC BY-NC-ND 2.0)

Ostatnie godziny dzielą obywateli Unii Europejskiej od ciszy wyborczej. 9 czerwca Polacy w kraju i za granicą wybiorą przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będą mogli zagłosować?
Jak wynika z zapisów Kodeksu wyborczego, w celu przeprowadzenia wyborów parlamentarnych, prezydenckich lub elekcji do PE, tworzy się obwody głosowania dla obywateli polskich przebywających za granicą, jeżeli na terenie obwodu przebywa co najmniej 15 wyborców i jeżeli istnieje możliwość przekazania właściwej komisji wyborczej wyników głosowania niezwłocznie po jego zakończeniu. Obwody wchodzą w skład okręgu wyborczego właściwego dla dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawy.

9 czerwca będzie to okręg wyborczy nr 4. Przebywający na statkach oraz za granicami Polski zagłosują razem z warszawiakami i mieszkańcami ośmiu okalających stolicę powiatów.

Wybory do PE 2024. Na kogo głosować w Norwegii?

MaPolacy głosujący w obwodach zagranicznych zakreślą nazwisko kandydata lub kandydatki, którzy znaleźli się na liście jednego z siedmiu komitetów wyborczych.

Lista nr 1 – KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

Lider listy: Michał Kobosko (poseł, Polska 2050 Szymona Hołowni)
Znane nazwiska: Dorota Stalińska (aktorka, radna sejmiku mazowieckiego), Mikołaj Dorożała (główny konserwator przyrody), Łukasz Krasoń (pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych), Anna Ojer (działaczka społeczna).

Lista nr 2 – KOMITET WYBORCZY KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ

Lider listy: Krystian Kamiński (były poseł, Konfederacja Wolność i Niepodległość)
Znane nazwiska: Ewa Zajączkowska (Rzecznik Prasowy Konfederacji)

Lista nr 3 – KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY-NORMALNA POLSKA W NORMALNEJ EUROPIE

Lider listy: Marek Woch (prawnik, bezpartyjny)

Lista nr 4 – KOMITET WYBORCZY POLEXIT

Lider listy: Tomasz Kwiatkowski (rolnik, bezpartyjny)

Lista nr 5 – KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Lider listy: Marcin Kierwiński (poseł/były minister/sekretarz generalny PO, Platforma Obywatelska RP)
Znane nazwiska: Hanna Gronkiewicz-Waltz (była prezydent Warszawy), Kamila Gasiuk-Pichowicz (posłanka), Michał Szczerba (poseł, przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO)

Lista nr 6 – KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA

Lider listy: Robert Biedroń (współprzewodniczący Nowej Lewicy, europarlamentarzysta)
Znane nazwiska: Karolina Zioło-Pużuk (radna Warszawy), Agata Martyna Diduszko-Zyglewska (radna Warszawy), Paulina Piechna-Więckiewicz (wiceministra edukacji)

Lista nr 7 – KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

Liderka listy: Małgorzata Gosiewska (posłanka, Prawo i Sprawiedliwość)
Znane nazwiska: Tobiasz Bocheński (były wojewoda łódzki i mazowiecki), Sebastian Kaleta (poseł, jeden z liderów Suwerennej Polski), Błażej Poboży (doradca Prezydenta RP)
W 2019 roku Polacy w Norwegii najwięcej głosów oddali na KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD.N ZIELONI.

W 2019 roku Polacy w Norwegii najwięcej głosów oddali na KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD.N ZIELONI.Fot. wikimedia.org - Mateusz Włodarczyk - Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

W Norwegii będzie można zagłosować w Oslo, Stabekk, Drammen, Moss, Gjøvik, Kristiansand, Bergen, Stavanger, Trondheim, Tromsø i Bodø. Polacy wybiorą łącznie 53 europarlamentarzystów.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Kaja1215

09-06-2024 21:07

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Andreas Krasowski

09-06-2024 13:31

Otumanieni przez propagandę ludzie w większości wybierają albo bandytów od POpaprańców z przystawkami albo bandytów od PiSiorów z przystawkami. Brak samodzielnego myślenia daje takie efekty, że Polski za chwilę nie będzie a co za tym idzie brak wolności i prawdziwej demokracji. A trup eurokołchozu cuchnie z daleka, taka neokomuna.

Adam K

09-06-2024 12:34

andreas52

08-06-2024 15:27

pajac

LewySierpowy

08-06-2024 14:57

quercus4 napisał:
Jak byś sobie wlał Domestosa do uszu to może lepiej byś się rozeznawał w polityce.
Jak na razie zadnych dowodow nie przedstawiles,ze cos obecny rzad jest winny,ja zas tak wiec kto tutaj nie zna sie na polityce? po wyborach sie okaze,jak prokurator Ziobry Janeczek falszowal sprawe...tyle w temacie

mateusz bober

08-06-2024 13:51

Jak byś sobie wlał Domestosa do uszu to może lepiej byś się rozeznawał w polityce.

LewySierpowy

07-06-2024 18:37

Za ukrywaniem sprawy zatrzymanych zolnierzy w marcu,stoi prokurator Janeczek,z nadania Ziobry,jakims dziwnym trafem na tydzien przed wyborami wyplynela ta sprawa,na dodatek Ci ,ktorzy najbardziej oskarzaja wlacznie z kukla Kaczora panem Duda sa najbardziej winni calej sprawie. 9 Czerwca wysylamy ludzi kompetentnych do Brukseli ,a nie pasozytow z pisu,konfederacji targowickiej czy polexitu .
www.wprost.pl/polityka/11713138/bodnar-z...e-czym-jest-jag.html

Myśliwy

07-06-2024 16:51

Po akcji z żołnierzami którzy bronili polskiej granicy skutymi kajdankami aresztowanymi i więzionymi za oddanie strzałów ostrzegawczych w stronę hordy baćkowych turystów którzy już zamordowali jednego z wykonujących swoje zadanie żołnierza Tuskowi spadną słupki poparcia. Ministrowie z łapanki .
Ogólny burdel .

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok