Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Wolność prasy kwitnie w Skandynawii. Norwegia wciąż najbardziej przyjazna dziennikarzom

Monika Pianowska

25 kwietnia 2018 12:00

Udostępnij
na Facebooku
15
Wolność prasy kwitnie w Skandynawii. Norwegia wciąż najbardziej przyjazna dziennikarzom

Na przeciwległym biegunie rankingu plasuje się Korea Północna. Państwo zajmuje niezmiennie ostatnie, 180. miejsce. rsf.org/en/ranking/screenshot

Organizacja Reporterzy bez Granic (RSF) opublikowała 25 kwietnia coroczny ranking wolności prasy (World Press Freedom Index). Według raportu za dziennikarski raj po raz kolejny można uznać region nordycki – na czele z Norwegią.
Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w Polsce, która zaliczyła nieznaczny spadek, plasując się w piątej dziesiątce spośród 180 uwzględnionych w statystykach krajach świata. Na mapie widnieje oznaczona na pomarańczowo, jako państwo z zauważalnymi problemami w kwestii wolności słowa.

Dobrze nie jest

Zdaniem autorów edycja raportu podsumowująca rok 2017 odzwierciedla stale rosnącą niechęć w stosunku do przedstawicieli prasy, a wrogość ta – otwarcie wspierana przez liderów politycznych – stanowi zagrożenie dla demokracji. Co wzbudza w RSF szczególny niepokój, „mediofobia” z roku na rok staje się coraz bardziej widoczna i odczuwalna już nie tylko w krajach objętych reżimem, jak Egipt czy Turcja, gdzie dziennikarzy notorycznie oskarża się o terroryzm, osadza w więzieniach za rzekomy brak lojalności lub morduje, lecz także tych, które do tej pory uchodziły za bardziej liberalne.

I podczas gdy niezależna prasa do tej pory stanowiła fundament ustrojów demokratycznych w tych państwach, obecnie ich głowy wykorzystują media jako nośnik szerzenia awersji do dziennikarzy i narzędzie manipulacji faktami. Za przykład autorzy raportu podają prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa, porównując jego wypowiedź o reporterach jako „wrogach ludu” do słów użytych kiedyś przez Józefa Stalina.

Dziennikarski eden nad fiordami?

Problem ten zdaje się jednak nie dotyczyć Norwegii, niekwestionowanego lidera rankingu. Drugi rok z rzędu kraj fiordów uplasował się na szczycie jako miejsce najbardziej przyjazne przedstawicielom prasy na świecie. Po raz kolejny to właśnie tam oceniono najwyżej pluralizm polityczny, niezależność mediów, jakość ram legislacyjnych i infrastrukturę wspierającą tworzenie informacji w kraju, a odnotowano najmniej aktów agresji i nadużyć wobec dziennikarzy.

Reporterzy bez Granic chwalą Norwegię za brak cenzury i politycznej presji w kierunku dziennikarzy. Podkreślają też, że przypadki stosowania przemocy w stosunku do przedstawicieli mediów to rzadkość, w ostatnich latach pod adresem kilku osób padły jednak pogróżki ze strony islamskich fundamentalistów.
Jeśli natomiast chodzi o zróżnicowanie w środowisku dziennikarskim, spory na nie wpływ może mieć w przyszłych latach brak uwzględnienia mediów w ogłoszonym w październiku 2017 roku planie budżetowym. Zdaniem RSF lokalnym i niskonakładowym gazetom może się okazać trudno utrzymać się bez dotacji w tak konkurencyjnej branży.

Ponadto skrytykowano nowo ustalone zasady postępowania w przypadku przestępstw, które niejasno opisują okoliczności upoważniające policję do naruszenia poufności dziennikarskich źródeł.

Konstruując coroczne raporty, RSF uwzględnia także wyniki ankiety kierowanej do specjalistów i korespondentów z całego świata. Wyniki Reporterzy bez Granic przedstawiają w formie punktacji od 0 do 100, gdzie zero oznacza najwyższy stopień wolności prasy, a 100 najniższy.

Norwegia zgarnęła ich tym razem 7,63, niewiele gorzej wypadli jej skandynawscy sąsiedzi, z wynikiem 8,31. Szwecja utrzymała uzyskane w zeszłym roku drugie miejsce, natomiast inny kraj z regionu nordyckiego – Finlandia – musiała odstąpić ostatni stopień podium awansującej Holandii. W pierwszej dziesiątce zmieściła się również Dania (9.).

„Erozja europejskiego modelu”. Polska wciąż średniakiem

Autorzy rankingu podkreślają jednak, że mimo respektu, jakim cieszy się wolność prasy na północy Europy, nawet ten obszar nie uchronił się przed ogólną degresją. Właśnie w Europie, gdzie prasa ma się statystycznie najlepiej, na przełomie 2017 i 2018 roku odnotowano cztery spośród dziewięciu drastycznych spadków wskaźnika wolności mediów. Najboleśniej wylądowały: Malta (z 18. na 65. miejscu), Czechy (z 11. na 34.), Serbia (z 10. na 76.) i Słowacja (z 10. na 27.).

Tym razem upiekło się Polsce, która w najnowszym rankingu znalazła się „tylko” cztery oczka niżej niż w ubiegłorocznym podsumowaniu – na 58. miejscu (26,59 punktów). To spora różnica w porównaniu ze spektakularnym spadkiem w raporcie za 2015 rok (29 pozycji) i nieco mniejszym niż za 2016 (7 miejsc). Winą za tę degradację organizacja obarczyła „kontrowersyjne reformy wprowadzane przez skrajnie prawicową partię rządzącą”, której celem stało się „przejęcie kontroli nad publicznym radiem i telewizją” i uczynienie ich „narzędziami do propagandy”.
Również i w najświeższym raporcie nie oszczędzono krytyki Prawu i Sprawiedliwości. Reporterzy bez Granic stwierdzają, że nic nie wydaje się mieć mocy powstrzymania konserwatywnej partii rządzącej przed zrealizowaniem własnego planu radykalnego zreformowania kraju.

Jako jedną z głównych ofiar politycznego projektu RSF wymienia właśnie wolność prasy – media publiczne zyskały miano „narodowych” i zostały przekształcone w „tuby propagandy”. Liderzy PiS nie uznają taryfy ulgowej i nie tolerują sprzeciwu ani nawet neutralnej postawy wobec swoich pomysłów. Metoda działania jest prosta: kto się postawi, zostaje zwolniony.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


2beornot2be

09-07-2021 07:31

Wolność prasy ? haha co drugi Norweg z którym rozmawiam mówi że prasa i tv robi ludziom wodę z mózgu,ciekawe kto robi te sondaże? Kajko i Kokosz

Tomasz Lenartowicz

30-04-2018 15:28

W którym piśmie norweskim opisano przypadek Alfie Evans w UK?

Josef Satan

27-04-2018 14:40

napisał:

Szpalta debaty w Aftenposten i szpalta debaty w wp.pl. Ta pierwsza ograniczona koniecznoscia identyfikowania sie, druga calkowicie otwarta. Rezultatem jest to ze ta pierwsza jest debata a ta druga tylko i wylacznie miejscem do obrzucania sie obelgami. W tej pierwszej poglady sa rozne i nikt ich nie usuwa. Poglady sa pogladami a nie atakami na osobe. Polecam lekture!


Olaboga! W imie wolnosci slowa! Toz nie poto czlowiek wynalazl internett, zeby swoja gebe zdradziecka i nazwisko ujawniac.
Jak jest milo (w imie wolnosci slowa) naublizac jednemu i drugiemu. Zmieszac ich z blotem i ujawnic tajemnice ich przodkow.
No coz, zaiste wolnosc slowa w Polsce istnieje. Kazdy moze siac nienawisc i zionac jadem. Kazdy moze podrzegac i sypac inwektywami pod adresem innych. I niech tak juz bedzie. Ale tylko w Polsce. W innych krajach (w tym w Norwegii), wolnosc slowa jest rozumiana inaczej i polskie wynalazki sa tutaj niepotrzebne.
Z bogiem
Jozef Satan

Marcin Kobinski

27-04-2018 10:01

no i jak zwykle M.N. pojechala po bandzie ,, Norwegia jest najlepsza a Polska na szarym koncu ,, notorycznie usuwane komentarze pokazuja najlepiej ta wolnosc slowa w Norge .buhaha ! bo lewacka dziennikareczka uznala to za obrazliwe ale klamanie na temat wlasnej ojczyzny to juz obrazliwe nie jest ? przeciez to w Norwegi zeby skomentowac jakis arykul trzeba podac swoje dane wymiar buta i f...a i jest zakaz wyznawania wlasnej opini jezeli jest przeciwstawna socjalizmowi norkow ! ludzie tutaj maja tak wyprane mozgi ze nawet sie juz nie buntuja jak dlugo im manna leci ale pamietajcie Pan Bog nierychliwy ale sprawiedliwy .

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
boj fra oszlo

26-04-2018 10:41

Malaguti napisał:
W norwegi dziala to tak :
Interwju : jakie masz poglady polityczne ?
Zatrudniamy tylko tych co beda nam sprzyjac.





....niestety co by nie robił dziennikarz
...to i tak na końcu najwaźniejsze jest ,,piòro,,
...piòrem zawsze sie obronisz.....

Malaguti B

25-04-2018 23:52

W norwegi dziala to tak :
Interwju : jakie masz poglady polityczne ?
Zatrudniamy tylko tych co beda nam sprzyjac.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok