Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Wielka reforma prawa w Norwegii. Zmiany wymierzone w radykalny islam

Emil Bogumił

28 czerwca 2024 09:10

Udostępnij
na Facebooku
2
Wielka reforma prawa w Norwegii. Zmiany wymierzone w radykalny islam

Do przestępstw honorowych zaliczają się działania popełniane w celu tzw. utrzymania, odnowienia lub poprawienia honoru rodziny. Mogą być motywowane kulturą, zwyczajami, religią, jak i tradycją. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Specjalna Komisja Prawna zakończyła prace nad próbą reformy norweskiego kodeksu karnego. Zespół przez trzy lata analizował możliwości zmiany prawa, które umożliwią karanie za tzw. przestępstwa honorowe. Wśród propozycji znalazły się m.in. sankcje za posyłanie dzieci do szkół koranicznych.
Członkowie komisji zwracają uwagę, że w obecnym prawodawstwie Norwegii nie znajdują się zapisy, które każą rodziców np. za wysyłanie dzieci do państw, w których są narażone na przemoc. 500-stronnicowy raport został przekazany 24 czerwca ministrze pracy i integracji społecznej Tonje Brennie. Wśród propozycji znalazły się:

– rodzice, zabierający dzieci na szkodliwy pobyt za granicą, mogą podlegać karze; państwo ma zająć się ochroną takich dzieci, a policja nakładać odpowiednie zakazy opuszczania kraju,
– podnieśc karę pozbawienia wolności za dopuszczenie do ślubu dzieci z trzech do sześciu lat,
– zrównać honorową przemoc psychiczną ze znęcaniem się,
– uczynienie z motywu honoru w przestępstwie czynnika obciążającego,
– jeśli nad ofiarą znęca się kilka osób, znęcanie ma być uznane za rążące,
– w przypadku przestępstw honorowych do odpowiedzialności mają być pociągnięci nie tylko rodzice, ale również dalsza rodzina, która miała wpływ na proceder.

Norwegia walczy z przestępstwami honorowymi

17 czerwca Storting przyjął nowelizację ustawy o małżeństwie. Zmiana prawa delegalizuje możliwość legalizacji związków pomiędzy kuzynostwem i bliższymi krewnymi. Jak tłumaczyli walczący o nowe regulacje, zmniejszy to ryzyko małżeństw przymusowych i małżeństw dzieci. Tego typu działania stanowią jedne z najpopularniejszych praktyk tzw. przestępstw honorowych. Ustawodawcy chcą także, by kolejnym elementem walki z tego typu czynnościami było zakazanie posyłania nieletnich do szkół koranicznych.
Medresy, czyli szkoły koraniczne, to teologiczne placówki muzułmańskie, w których dzieci nauczane są zapisów Koranu. Często połączone są z meczetem, choć mogą funkcjonować jako niezależne ośrodki nauk teologicznych.

Medresy, czyli szkoły koraniczne, to teologiczne placówki muzułmańskie, w których dzieci nauczane są zapisów Koranu. Często połączone są z meczetem, choć mogą funkcjonować jako niezależne ośrodki nauk teologicznych.Fot. Mhare, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

W tle działania specjlanej Komisji Prawnej była sprawa ujawniona w 2017 roku przez NRK. Redakcja ujawniła, że Somalijczycy przebywający w Norwegii, wysyłają swoje dzieci za granicę, by pobierały nauki w medresach. Pobyt poza krajem fiordów był przymusowy.

Źródła: NRK, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Dariusz Sobczak

30-06-2024 21:33

A wystarczy odebrać im status uchodźcy , do tego cała EU jest głupia gdyż dzieci urodzone na terenie EU nigdy nie widziały swojego kraju a mają status i rodzice dostają za nie kasę bo to jest liczone na głowę a nie na rodzinę

Z Norwegii

28-06-2024 21:09

Barnevernet chce już działać nawet za granicą? Ciekawe czy wyjazd do Polski to też będzie "szkodliwy pobyt".

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok